Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Resim Heykel ‘Tartışmalarla’ Açıldı

Mimar ve mühendis Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından 1927 yılında inşa edilen, 1975’te Kültür Bakanlığı’na devredilen, 6 Nisan 1980’de de müzeye dönüştürülen Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, geçirdiği kapalı restorasyon ve bakım çalışmasının ardından yeniden yurttaşların ziyaretine açıldı. Ancak müzenin sürekli “tadilat” gerekçesiyle kapalı

Cumhuriyet Ankara
Resim Heykel ‘Tartışmalarla’ Açıldı

Mimar ve mühendis Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından 1927 yılında inşa edilen, 1975’te Kültür Bakanlığı’na devredilen, 6 Nisan 1980’de de müzeye dönüştürülen Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, geçirdiği kapalı restorasyon ve bakım çalışmasının ardından yeniden yurttaşların ziyaretine açıldı. Ancak müzenin sürekli “tadilat” gerekçesiyle kapalı kalması durumu yeni değil. Müze, 2008’e dek 6 yıl süreyle, “tadilat” gerekçesiyle kapalı kalmıştı.

Ulus’taki Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi 2008’e dek “çatısı onarılamadığı” gerekçesiyle 6 yıl kapalı kalmıştı. Ressamların ve heykeltraşların yoğun eleştirisi karşısında Kültür ve Turizm Bakanlığı müzenin tadilatı için protokol gerçekleştirmişti. Yürütülen çalışmalar kapsamında müzenin elektrik tesisatı, havalandırma, kapalı devre kamera sistemi, güvenlik, dış cephe düzenlemesi, yangın sistemi, kalorifer tesisatının yenilenmesi gibi birçok işlem gerçekleştirilmişti. Müze 2008’de ziyarete açıldı. Geçen aylarda yeniden “onarıma gerek var” gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Müzede başta teşhir salonları olmak üzere kapsamlı restorasyon ve bakım çalışması yapıldı. Çalışmalar sırasında müzenin ışık sistemleri, çatısı, duvarları yeniden elden geçirildi. Müzede son yıllarda gündeme gelen soygunlara karşı güvenlik sistemleri de geliştirildi. Geçen çarşamba günü de yeniden yurttaşların ziyaretine açıldı.

‘Yönetim krizi var’

Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, müzenin sürekli “ya geçirdiği tadilatlarla, ya da soygunlarla kamuoyunun gündeminden düşmediğine” dikkat çekti. Müzede “yönetim krizi olduğunu” vurgulayan Demirkaya, “Salt güvenlik kamerası yerleştirmekle müzenin güvenliği sağlanamaz” görüşünü dile getirdi. Demirkaya, şöyle konuştu:

“Devlet Resim Heykel Müzesi’nde başka sorunlar da var. Birçok insanın sürgüne gönderildiği bir müze orası. Eski müdürü de atıl durumda bekliyor. Mevcut müdür zamanında müzede pek çok olumsuzluk yaşandı. Bunlara soygunlar dahil ancak onun hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Uluslararası normlarda bir müzenin nasıl korunacağı bellidir. Ne yazık ki bakanlık bunu başaramadı. Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi de ‘tadilat’ gerekçesiyle bir kapanıyor, bir açılıyor.”

Soygunlarla anıldı

Müzede en son geçen yıl sayım sırasında hırsızlık yapıldığı ortaya çıkmıştı. Müze Müdürü Ömer Osman Gündoğdu, Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek müzeden hırsızlık olduğunu bildirmiş ve yapılan tespit sonucu Hoca Ali Rıza’ya ait karakalem çalışması 13 eserin çalındığı belirlenmişti. Çalınan eserlerin yerine de fotokopilerinin konulduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca müzeden 5 eserin de çerçevesinden alındığı tespit edilmişti. Bu olayın öncesinde de müzeden İbrahim Çallı’ya ait tablolar çalınmıştı. Tabloları çalan kişinin müzede görevli güvenlik görevlisi olduğu ortaya çıkmıştı. Müze salt bu dönemlerde değil, 1990’lı yıllarda da soygunlarla gündeme gelmişti.

4000’den fazla eser

1975’te Kültür Bakanlığı’na devredilen, 6 Nisan 1980’de müzeye dönüştürülen Resim ve Heykel Müzesi’nin demirbaşına kayıtlı 399 sanatçının 4000 eseri bulunuyor. Bunların çoğunluğu bağış yoluyla oluşturuldu. Ressam Şeref Akdik’in eşi Sara Akdik’in 40 yapıtlık Şeref Akdik koleksiyonu, Çeik Gülersoy’un 7 yapıtlık hat koleksiyonu, Emel Korutürk’ün İbrahim Çallı portreleri, Bülent-İbrahim Cimcoz’un İbrahim Çallı portresi, Hikmet Onat, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren ve Arif Kaptan’ın birer yapıtından oluşan bağışları örnek olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra Şeker Ahmet Paşa, Zekai Paşa, Halil Paşa, Hoca Ali Paşa gibi ressamların eserleri de müzede yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/resim-heykel-tartismalarla-acildi_88314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!