Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Restorasyon Bekleyen Müze Parasızlıktan Kapalı Tutuluyor

Bursa’da ecdat yadigârı eserler arasında önemli bir yere sahip olan Türk İslam Eserleri Müzesi, ödenek yetersizliği yüzünden kapalı tutuluyor.

Zaman
Restorasyon Bekleyen Müze Parasızlıktan Kapalı Tutuluyor

b>Bursa’da ecdat yadigârı eserler arasında önemli bir yere sahip olan Türk İslam Eserleri Müzesi, ödenek yetersizliği yüzünden kapalı tutuluyor.

Kapanmadan önce yılda 25 bine yakın kişinin ziyaret ettiği müze, 4 yıldır restore ediliyor. Geçen yıl ziyarete açılması beklenen müzenin restorasyonunun uzamasına başta eğitimciler olmak üzere birçok kesim tepki gösteriyor. Müzede 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk el işleri ve giysiler sergileniyor. Ayrıca kaynak kitaplar ve elyazması Kur’an-ı Kerimler de sergide yer alan diğer eserler arasında.

Müzeyi son olarak 2000 yılında 23 bin 141 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerden dönemin parası ile 3 milyar 50 milyon 444 bin lira gelir elde edildi. Müzenin restorasyonunun ‘yılan hikayesine’ döndüğünü öne süren TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Erdem; “Bize geçen sene restorenin biteceğini söylediler; ama ihaleyi alan firmayla anlaşmazlık olmuş. Turistlerin gezme talebine olumsuz cevap vermek zorunda kalıyoruz. Önümüzdeki günlerde Yeşil Türbe’de de restorasyon başlayacak. Zor durumlar yaşıyoruz. Restorasyonun uzama sebebi tamamen ihmalkarlıktır.” diyerek tepkisini gösteriyor.

Ecdat yadigârı eserleri restore ettirerek gelecek nesillere taşınmasını sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, önemli bir misyonu yerine getiriyor. Ancak Bakanlık, yurt genelindeki restore çalışmalarına belirli sürelerle ödenek gönderince birçok eserin kapısına kilit vuruluyor. Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Osmanlı’ya başkentlik yapmış Bursa’da, öğrenciler için kaynak niteliği taşıyan bir müzenin 4 yıldır kapalı olmasını ‘tarihe yapılmış bir saygısızlık’ olarak yorumluyor. Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik ise Türk İslam Eserleri Müzesi’nin restoresinin tamamlanma aşamasına geldiğini, bahar aylarında açılacağını söyledi. Müzenin restorasyonunun 2001 yılında ihalesinin yapıldığını söyleyen Gedik; "2001, 2002 ve 2004'te gelen ödenekler doğrultusunda üç ayrı ihale yaptık." dedi. Müzede 4 bin 480 etnoğrafik eser ve 27 bin 244 sikke bulunuyor.

Dünyaca ünlü Yeşil Külliyesi’nin bir parçası

Yeşil Medrese, 1414-1424 yılları arasında Çelebi Mehmed’in emri ile Yeşil Külliyesi içinde Mimar Hacı İvaz Paşa tarafından yaptırıldı. En eski Osmanlı medreselerinden olan Yeşil Medrese, Sultaniye Medresesi ve Çelebi Sultan Medresesi isimleriyle de biliniyor. Medreselerin kapanmasından sonra çeşitli dönemlerde ara ara ziyarete açılan bina, en son 1975 yılında Türk-İslâm Eserleri Müzesi olarak bugünkü görünümü ile ziyarete açıldı. Müzede Türk-İslâm sanatının üstün özelliklerini taşıyan 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tarihlendirilmiş çeşitli eserler sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/restorasyon-bekleyen-muze-parasizliktan-kapali-tutuluyor_22531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!