Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Restorasyon Projelerinde Titanyum ve Bakır Alaşımlı Çinko

Çinko, bakır ve kurşun gibi yüzyıllardır mimarlığa hizmet etmekte. Klasik Türk mimarisinde bilinen en yaygın uygulama ise 2. Mahmut döneminde gelenek haline gelen cephelerdeki ahşap cumbaların çinko ile kaplanması. 19.yy Osmanlı Dönemi’nde ilk örnekleri görülen bu mimari kavram estetikten ziyade işlevsel bir amaç taşıyor: bir evde çıkan yangının

yapi.com.tr
Restorasyon Projelerinde Titanyum ve Bakır Alaşımlı Çinko

Çinko, bakır ve kurşun gibi yüzyıllardır mimarlığa hizmet etmekte. Klasik Türk mimarisinde bilinen en yaygın uygulama ise 2. Mahmut döneminde gelenek haline gelen cephelerdeki ahşap cumbaların çinko ile kaplanması. 19.yy Osmanlı Dönemi’nde ilk örnekleri görülen bu mimari kavram estetikten ziyade işlevsel bir amaç taşıyor: bir evde çıkan yangının hemen yanına inşa edilmiş diğer evlere hızlıca sıçramasını engellemek... Çinko evi yağmura, paslanmaya karşı korurken aynı zamanda yangınların yayılmasını da engelliyor.Bugün bu gelenek Türkiye genelinde tamamen unutulmuş durumda, şimdi Gaziantep Belediyesi bu geleneğe tekrar can vererek, KUDEP yönetiminde kale içinde bulunan eski Türk evlerini titanyum çinko ile birer birer restore ediyor. Daha 20 seneye kadar, Karadeniz’de ve Doğu Anadolu’da aşırı yağışı ya da karı karşılayan eğimli çatılarda, tüm dere, oluk ve saçaklarda, korniş ve etek örtülerinin çinko bulunuyordu.

Bugün VMZINC, teknolojinin de sunduğu imkânları kullanarak saf çinkoyu minimum oranlarda titanyum ve bakır ile birleştirebiliyor ve bu üstün özellikli alaşım tüm doğal malzemeler ile mükemmel bir uyum göstererek çatı renovasyon ve restorasyonlarında kullanılabiliyor. Doğada çinko ve kurşun beraber çıkmakta, dolayısıyla kurşunun orijinal gri rengine en yakın ve çevre dostu bu gri tonu hep aynı kalan füme gri patinalı QUARTZ yüzey restorasyon mimarisi için ideal çözümler getiriyor. Çok uzun ömrüve doğal estetiği sayesinde tarihi eserler ilk günkü gibi doğal ve gösterişli kalabiliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
ETİKETLER: firma koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/restorasyon-projelerinde-titanyum-ve-bakir-alasimli-cinko-_91670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!