Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli

"Kentler, vakıf eserlerine göre olmalı" diyen Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, anıtsal yapıların şehrin tarihi kimliğinin somut ve görünür varlıkları olduğunu dile getirdi ve çarpık yapılaşmanın vakıf eserlerine zarar verdiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
  • Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli
  • Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli
  • Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli
  • Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli
  • Kentler Vakıf Eserlerine Göre Düzenlenmeli

Foto: Veli Gürgah (AA)

İsa Güven AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürüttükleri çalışmalarla Gaziantep'teki 50'ye yakın tarihi eseri restore ettiklerini, 8 hanı iş merkezi haline dönüştürdüklerini belirtti. Çalışmalar neticesinde yıllık gelirlerinin 2006'da 600 bin lira iken, bu yıl 6 milyon liraya kadar yükseldiğine işaret eden Güven, iş merkezlerindeki iyileştirmelerle neredeyse restore edilmemiş tarihi eser kalmadığını ifade etti.
     
Anıtsal yapıların, şehrin tarihi kimliğinin somut ve görünür varlıkları olduğunu dile getiren Güven, "Gaziantep, zamana direnen kültür varlıkları sayesinde tarih ve kültür şehri haline dönüşmektedir" dedi. Halen bazı yapılarda restorasyon çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Güven, "Türkiye'de belki de en az gayrimenkulü olan şehir Gaziantep'tir. İstanbul, Bursa, Adana, Hatay, Antalya, İzmir, Kayseri, Ankara Sivas, Erzurum, Diyarbakır gibi kentler adeta birer vakıf şehirdir. Ama siz gayret gösterip bunlara ayağa kaldırmaya çalıştığınız zaman genel müdürlük zaten gereken desteği veriyor. Biz de Gaziantep'te bunu yapmaya çalıştık" diye konuştu.

Şehirlerin zamana direnmesinin büyük oranda vakıf medeniyeti sayesinde olduğunu vurgulayan Güven, şöyle devam etti:

"Yüzyılların kimi zaman yavaş, kimi zaman hızlı gerçekleşen değişimi maalesef şehrin estetiğini de yok etmektedir. Estetik olmayınca şehrin ruhu da kaybolmaktadır. Zamanın şehir açısından yıpratıcı olarak değerlendirilen etkisi, çoğunluğu vakıf olan anıtsal kültür varlıkları sayesinde ihya edici olarak ortaya çıkmaktadır. Genel Müdürlüğümüzce yapılan çeşitli restorasyon ve onarımlar, aslında yalnızca eserin kendisine değil, mimari estetiğine yapılan ihya edici dokunuşlardır".
    
Çarpık yapılaşmanın olumsuz etkisi
    
Güven, çarpık yapılaşmanın vakıf eserlerine verdiği zarara değinerek, şöyle devam etti:

"Bizim anlayışımıza göre kentler vakıf eserlerine göre olmalı. Ama maalesef çarpık yapılaşma vakıf eserlerinin birçoğunu tahrip veya yokmuş etmiş, kimi yerlerde de etrafını kaplamış. Geçmiş yıllarda bilinçli imar uygulaması yapılmadığı için vakıf eserlerine zarar verilmiş. Birçok şehirde de tarihi eserlere göre şehir imarları yapılmış; ama Gaziantep bu konuda biraz arabesk kalmış. Fakat bugün belediyeler, mimarlar odası, inşaat mühendisleri odası ahenk içinde çalışma yapıyor ve inşallah bu devam eder".

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentler-vakif-eserlerine-gore-duzenlenmeli_108374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!