Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Restore Edeceğim' Dedi, Beton Dikti!

İstanbul Şişli'de, Anıtlar Kurulu'na kayıtlı bir binanın başına gelenler, tarihî eserlerin nasıl ranta kurban edildiğini gözler önüne seriyor.

Zaman Gazetesi
'Restore Edeceğim' Dedi, Beton Dikti!

b>İstanbul Şişli'de, Anıtlar Kurulu'na kayıtlı bir binanın başına gelenler, tarihî eserlerin nasıl ranta kurban edildiğini gözler önüne seriyor. İnşaat şirketi sahibi Coşkun Bayram, Şişli'de bina yaparken bitişiğinde bulunan tarihî eseri yıktı. Sonra da Hazine'ye müracaat ederek, yıkılan ahşap binanın arazisini kiraladı. Kira şartı, tarihî binayı aslına ve Anıtlar Kurulu projesine uygun olarak yeniden yapmaktı.

Bayram, 7 katlı, sıradan betonarme bir bina yaptı. Sonra da binanın dükkan ve dairelerini kiraya verdi. Bir katını da kendine ofis olarak ayırdı. İstanbul'un göbeğinde yapılan bu tarih katliamına tüm kurumlar seyirci kaldı. Şişli Belediyesi ruhsat verirken, Kayyım İdaresi ve Anıtlar Kurulu hiçbir müdahalede bulunmadı. Daireler kiralandıktan sonra harekete geçen İstanbul Defterdarlığı, Bayram aleyhine dava açılabilmesi için mahkemeye müracaat etti.

Şişli'deki 3 katlı ahşap binanın sahibi Polikseni soyadlı bir gayrimüslim vatandaş. Polikseni, 1993 yılında hayatını kaybetti. Vârisi olmadığı için, evin mülkiyeti İstanbul Defterdarlığı Kayyım Bürosu'na geçti. 2001 yılında, Özonur İnşaat Ticaret Limitet Şirketi, binanın bitişiğinde inşaat çalışması başlattı. Kısa süre sonra da korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli olan tarihî bina, göçük sebebiyle yıkıldı. M. Oktay Algantürk isimli bir vatandaş, Kayyım Bürosu'na yazdığı şikâyet dilekçesi ile binanın nasıl yıkıldığını anlattı.

İnşaat şirketi de 4 ay sonra Kayyım Bürosu'na gönderdiği yazıda, tarihî binanın kendileri tarafından yıkıldığını itiraf etti. Dilekçede, "Bu yerin şirketimize kiralanmasını arz ederim." denildi. Binanın aslına ve Anıtlar Kurulu'nun projesine uygun olarak yeniden yapılması şartıyla arsa kiralandı. Kira sözleşmesine göre Bayram'a, arsa üzerine hiçbir suretle sabit tesis yapmama şartı getirildi. Yıkılan tarihî binanın arsasına 3 yılda 7 katlı betonarme bina yapıldı. Bodrum, 1 dükkan ve 5 daireden oluşan binanın bodrum ve giriş katı 2 bin 750 YTL'ye kiraya verildi. 80 metrekarelik 2, 3 ve 4 No'lu daireler ayda 900 YTL, 5 No'lu daire de 800 YTL'ye kiraya verilmiş durumda.
Bina yapımına hiçbir müdahalede bulunmayan Anıtlar Kurulu ve ruhsatı veren Şişli Belediyesi, soruları cevapsız bıraktı. Bayram ise, "Yaptığımız bina, projeye yüzde 70 oranında uygun." iddiasında bulundu. Ancak yüzde 70'inin uygun olduğuna dair hiçbir belge gösteremedi. Anıtlar Kurulu'na onaylatıp onaylatmadıkları sorusuna ise, "Henüz müracaat etmedik. Kayyım İdaresi'nin yapacağı birtakım işlemleri bekliyoruz." cevabını verdi. Avukat Erdal Ak da, projeye uygun bina yaptıklarını öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/restore-edecegim-dedi-beton-dikti_55725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!