Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

RIBA Altın Madalyası Archigram'ın

RIBA Altın Madalyası'nı Archigram kazandı. Adını "Architecture" ve "Telegram" sözcüklerinden alan İngiliz Archigram grubu, 1960'larda "Londra'dan yük

Yapı Dergisi/244IBA Altın Madalyası'nı Archigram kazandı. Adını "Architecture" ve "Telegram" sözcüklerinden alan İngiliz Archigram grubu, 1960'larda "Londra'dan yükselen pisliğe" karşı kuramsal bir manifesto ile ortaya çıkmıştı. Tamamıyla farklı perspektif, zevk, beceri, yaş, politik görüş ve altyapıya sahip altı kişiden oluşan Archigram'ın üyeleri farklı mimarlık okullarındandı. David Greene, Peter Cook ve Mike Webb yalnızca kolej mezunuydular. Warren Chalk, Dennis Crompton ve Ron Herron ise büyük projelere imzalarını atmış, yarışmalarda ödül almış isimlerdi.
Grup üyeleri hiçbir zaman ortak bir bina yapmadılar. Ancak şehircilik, konut ve diğer mimari formları sorguladılar. Uzay yolculukları, Beatles, Pop Art, Cousteau'nun sualtı köyleri ve diğer bilimsel gelişmelerden esinlendiler. Yayın organları olan Archigram'da "Walking City", "Plug-in City", "Living Pod" gibi başlıklar taşıyan, renkli pop görüntülerin kullandıldığı radikal, şoke edici alternatifler sundular. Archigram, mini-otomobil, mini-etek ve mini-teknolojilerin yükseliş döneminin mimarideki yansımasıydı. Birliktelikleri on iki yıl süren Archigram grubunun ürünlerini içeren sergi 1994'ten bu yana bütün dünyayı geziyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/riba-altin-madalyasi-archigramin_559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!