Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Rize Neden Türkiye'nin İlk Yenilenebilir Enerji Kenti Olmasın?''

Rize Üniversitesi (RÜ) Turgut Kıran Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Midilli, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesinde düzenlenen ''Enerji Bölgesinde Rize'' konferansında, dünyanın fosil yakıt kullanımı nedeniyle küresel ısınma tehdidi altına girdiğini belirterek, ''Bunun için yenilenebilir kaynaklardan

yapi.com.tr / AA
1 ''Rize Neden Türkiye'nin İlk Yenilenebilir Enerji Kenti Olmasın?''

STRONG>Rize Üniversitesi (RÜ) Turgut Kıran Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Midilli, Türkiye'nin enerji ihtiyacını mutlaka yerli ve yenilenebilir kaynaklardan temin etmek zorunda olduklarını söyledi.

Midilli, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesinde düzenlenen ''Enerji Bölgesinde Rize'' konferansında, dünyanın fosil yakıt kullanımı nedeniyle küresel ısınma tehdidi altına girdiğini belirterek, ''Bunun için yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması ve enerjinin verimli kullanılması gerekiyor. Küresel ısınmanın temel nedeni enerjinin bilimsel olmayan, sosyal ve çevre duyarlılığı taşımayan yöntemlerle üretilmesi ve verimsiz kullanılmasıdır'' dedi.

Türkiye'nin 2008 yılında 48 milyar dolar, 2009 yılında ise 29 milyar doları enerji ithalatına harcadığını ifade eden Midilli, ''Sadece doğalgaza 16 milyar dolar ödüyoruz. Doğalgaz kullanımının yüksekliği, enerjide dışa bağımlılığımızın göstergesidir. Enerji ihtiyacımızı mutlaka yerli ve yenilenebilir kaynaklardan temin etmek zorundayız'' diye konuştu.

Midilli, enerji konusunda Rize'nin çok önemli konumda olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

''ABD'de yayımlanan bir dergi, dünyanın gelecek projeksiyonuna ilişkin bir iklim haritası hazırladı. Bu haritada Türkiye'de Doğu Karadeniz bölgesi ve Rize yaşanabilir bölge olarak gözüküyor. Dünyanın dikkati bu yüzden bölgemize çevrildi. Enerji kaynaklarının bulunduğu Doğu Karadeniz bölgesi ve özellikle Rize, şimdiden gelecek planlarını yapmalıdır.

Rize neden Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji kenti olmasın? Neden küresel rekabet gücü olan illerden biri olmasın? Bütün bunlar Rize'nin enerji alanında ön plana çıktığını gösteriyor. Enerji üretim stratejisini belirlerken Rize'nin ve bölgenin menfaatlerini korumak, Rize'nin bölgesel etkinliğini artırmak, mikro ölçekli enerji teknolojilerinin kullanılmasını il genelinde yaygınlaştırmak gerekiyor.''

Doğu Karadeniz'deki hidroelektrik potansiyelin Türkiye'nin ürettiği toplam elektrik enerjisinin yüzde 8,5'i kadar olduğunu ifade eden Midilli, ''Rize'de suyla çalışan enerji üretim tesislerinin potansiyeli yılda 16,6 milyar kilovatsaattir. Bunun parasal karşılığı da 1,53 milyar dolardır. Bin adet mikro ölçekli enerji tesisi kurmak için yatırım maliyeti 150 milyon dolar civarındadır. Bunlar yıllık 50,4 milyon dolar gelir getirebilir ve 3 yıl gibi kısa sürede kendini amorti edebilir'' dedi.

Hidroelektrik santrallerine karşı çevre duyarlılığı ile toplumsal bir refleks oluştuğunu belirten Midilli, şöyle konuştu:

''Bu hassasiyetler göz ardı edilmemeli, toplum doğru şekilde bilgilendirilmelidir. Fosil yakıtlara dayalı santrallerin kurulum maliyeti düşük, ama işletme maliyeti yüksektir. Ayrıca küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin, çevre felaketlerinin nedeni fosil yakıtlardır. Toplumumuz doğru bilgilendirilirse, bilgi kirliliği ortadan kaldırılırsa inanıyorum ki kimse temiz, yerli ve yenilenebilir enerji üretimine karşı olmaz. Enerji üretim tesisleri bilimsel temelde, toplumsal ve çevre duyarlılığı ile yapılırsa bunu herkes destekleyecektir''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rize-neden-turkiyenin-ilk-yenilenebilir-enerji-kenti-olmasin_85895.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • gercekten cok yerınde bır proje, hocamızdan allah razı olsun YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!