Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rize'de Bu Kez de Fıkra gibi Hükümet Konağı

Başbakan'ın baba ocağı Rize Güneysu'daki hükümet konağı inşaatı, koridorlarda bazı bölümlerin Başbakan'ın altından geçemeyeceği kadar alçak olduğu ortaya çıkınca durduruldu!

Radikal Gazetesi
Rize'de Bu Kez de Fıkra gibi Hükümet Konağı

‘Labirent gibi üst geçit’ ve ‘sekiz kat merdivenle ulaşılabilen apartman’ gibi tuhaf yapılarıyla gündeme gelen Rize’de, bu kez de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu ilçesinde inşa edilen Hükümet Konağı binasındaki proje hatası şaşırttı.

Binanın kaymakamlık makamının yer alacağı üst katındaki taşıyıcı kolonlar zeminden sadece 195 santimetre yüksekten geçirilince, koridorları birbirlerine bağlayan geçişlerin yüksekliği de azaldı. 1.85 metre boyundaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmete açması beklenen binada, zemin kaplaması ve sıva sonrasında Başbakan Erdoğan’ın koridorlardan geçemeyeceği fark edilince çalışma durduruldu ve proje tadilatına gidilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul’da özel bir mimarlık bürosuna hazırlatılan proje, Başbakan Erdoğan’ın da isteği üzerine, Rize yöresi mimarisine uygun, ahşap ve taş kaplamalı, üç kat olarak planlanmıştı. Proje, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na gönderilerek onay alındı, ardından hükümet konağı 2 milyon 200 bin lira bedelle ihale edildi. İhaleyi alan müteahhit Hakkı Sarı, 2008 Ekim’de inşaata başladı.

Ancak yüzde 75’i tamamlanan ve iç donanım işine geçilen binada inceleme yapan Kaymakam Suat Demirci ile Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, koridorlardaki tuhaflığı fark etti. Bunun üzerine çalışmalara ara verildi ve proje tadilatına gidilmesi kararlaştırıldı. Bakanlıktan projede tadilat onayı alınınca 195 santimetre yüksekten geçen kolonlar, 3 metre 65 santimetre seviyesine yükseltilecek.

Güneysu Kaymakamı Suat Demirci projede hata olduğunu belirtirken bina müteahhidi Hakkı Sarı ise, kendilerine verilen projeyi uyguladıklarını vurguladı: “İnşaat sırasında Bakanlık kontrolörleri değişik zamanlarda inceleme yaptı. Onlarla da koridor geçişlerindeki alçaklık konusunu görüştük. Durumu onlar da gördü ancak iş devam etti. Projenin mimarı ne düşünerek böyle bir proje hazırladı bilemiyoruz. Büyütülecek bir iş değil, halledilebilir.”

Yaya geçinde kayboluruz!

Rize, geçen yıl da bir cadde ile dört şeritli karayolununun üzerine örümcek ağı misali yayılan 300 metre uzunluğundaki yaya üst geçidiyle konuşulmuştu. Labirenti andıran yaya üst geçidini çok karışık bulan ve yollarını şaşıran Rizeliler, üzerine yön levhaları konulmasını istemişti.

Yine Rize’de sekiz katlı apartman inşa eden müteahhit Yakup Güngör, arazi sahipleri ile anlaşmazlığa düşüp binanın girişine yol getiremeyince benzeri pek görülmeyen bir uygulamaya imza atarak, binanın arka tarafına 164 basamaklı merdiven yaptırdı. Apartmanda oturanlar evlerine ulaşabilmek için apartman boyundaki merdivenleri tırmanmak zorunda kalırken bu ilginç bina da basında da bol bol yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-bu-kez-de-fikra-gibi-hukumet-konagi_78006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!