Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rize Mimarisinin Sırrı Çözüldü

Miras kavgasında ortasından kesilip paylaşılan ev, labirent gibi üstgeçit, asansörüne ulaşabilmek için sekiz kat merdiven çıkılan sekiz katlı ev... Doğan Haber Ajansı, tamamı Rize’ye ait bu ilginç mimari yorumların hikmetini Rize Mimarlar Odası’na sordu. Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, “Herkes mimar, herkes mühendis olunca ortaya

Radikal Gazetesi
Rize Mimarisinin Sırrı Çözüldü

EM>Rize de kayalık bir arazinin tepesine yapılan sekiz katlı apartmana, sekiz katlı merdivenle ulaşılıyor (altta). Miras kavgası sonrasında ikiye bölünen ev (yanda). Fotoğraflar: MUHAMMET KAÇAR / dha

Miras kavgasında ortasından kesilip paylaşılan ev, labirent gibi üstgeçit, asansörüne ulaşabilmek için sekiz kat merdiven çıkılan sekiz katlı ev... Doğan Haber Ajansı, tamamı Rize’ye ait bu ilginç mimari yorumların hikmetini Rize Mimarlar Odası’na sordu. Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, “Herkes mimar, herkes mühendis olunca ortaya ilginç yapıların çıkması kaçınılmaz” dedi.

Mahmutoğlu’na göre Rize’de özellikle son dönemde sık sık basına konu olan yapıların görülmesinde hem engebeli arazi hem de kendi göbeğini kendi kesmiş bir halkın alışkanlıkları etkili:

“Engebeli arazi yapısına sahip Rize’de yeni yerleşim yerleri açılamıyor. İnsanlarımız özellikle köy ve yüksek mahallerde kendi yapılarını kendileri yapıyor. Defalarca bu konuda uyarılarda bulunduk. Ancak dinleyen olmadı. Köy ustalarının öncülüğünde gelişi güzel yapılar yapıldı. Rize’de herkes mimar, herkes mühendis olunca ortaya ilginç yapıların çıkması kaçınılmaz. Herkes kafasına estiği gibi yapı yapıyor. Zorda kaldığı zaman da mimardan yardım isteniyor.”

Dublekste merdiven unutuldu

Rize Mimarlar Odası Başkanı Mahmutoğlu, merdiveni unutulan dubleks villayı örnek gösterdi: “Geçen yıl bir kişi kendi bulduğu ustaya villa inşa ettirdi. Planı olmadan başlayan dubleks ev inşaatında sona gelindi ancak alt kattan üst kata içeriden çıkacak merdiveni yapamadılar. Sonra bize geldi ve villaya merdiven yapmak için yardım istedi. Biz de gerekli yardımı yaptık. Bu yaşanan olay Rize’deki yapılaşmada plansızlığa bir örnek teşkil ediyor. Kimi zaman da önce ev inşa ediliyor, sonra ruhsat almak için proje hazırlamamızı isteyenler oluyor.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/rize-mimarisinin-sirri-cozuldu_81500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!