Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize'de HES'in Önü Kapandı

Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi üzerinde yapımı planlanan hidroelektrik santrali (HES) projelerine karşı köylüler, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurarak, vadinin 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmesini talep etmişti. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da 15 Kasım 2008 tarihinde Çağlayan

NTV
Rize'de HES'in Önü Kapandı

Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi üzerinde yapımı planlanan hidroelektrik santrali (HES) projelerine karşı köylüler, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurarak, vadinin 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmesini talep etmişti. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da 15 Kasım 2008 tarihinde Çağlayan Vadisini 1. derecede doğal sit alanı olarak tescil etmişti.

Bunun üzerine vadide HES yapmayı planlayan Ayen Enerji firması, kurulun sit kararının kaldırılması için Rize İdare Mahkemesine başvurdu. Ancak, Rize İdare Mahkemesi, yapılan başvuruyu 30 Nisan 2010 tarihinde reddetti. Bunun üzerine temyize başvuran firmanın başvurusu, Danıştay tarafından reddedilerek Rize İdare Mahkemesinin ret kararı onaylandı.

Danıştay 6. Dairesinin verdiği kararda, Ayen Enerji firması tarafından Fındıklı'nın Abuçağlayan Deresi üzerinde yapımı planlanan Paşalar Regülatörü ve HES projesinin, çevrenin, topoğrafya, bitki örtüsü çeşitliliği, ilginç kompozisyon ve peyzaj bütünlüğü, barındırdığı canlı türleri ve mevzuatta anılan konular itibarıyla 1. derece doğal sit alanı olarak belirlenmesi için gerekli özellikleri taşıdığı ve bu işleme ilişkin hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığını belirtildi.

Kararda, Rize İdare Mahkemesi'nin davanın reddi kararına karşı açılan davada, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. maddesinin 1. fıkrasında sayılan bozma nedenlerinden hiçbirisinin bulunmadığı, bu nedenle bozma isteminin yerinde görülmediği ve Rize İdare Mahkemesi'nin kararının onaylandığı kaydedildi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, vadilerin ve derelerin etrafında yaşayan köylülerin, yaylacıların, yöre insanlarının doğal yaşam alanlarından göçe zorlandıklarını savundu.

Yasalara ve hukuka aykırı işlemlerle suyun, vadilerin, toprakların ellerinden alınmaya çalışıldığını ileri süren Gürkan, şöyle devam etti:

''Yaşam mücadelesi veren bizlerin bu mücadelesi görmezden geliniyor. Yargı kararları ve yasalar yok sayılarak HES projeleri dayatılmaya çalışılıyor. Ancak yargı, bir kez daha HES savunucularına 'dur' demiştir. Bizler yaşam savunucuları olarak bu kararların da onları durdurmayacağını biliyoruz. Bu nedenle, 9 Nisan Cumartesi günü, ülkemizdeki bütün yaşam savunucularını, HES'lere karşı mücadele eden bütün vadileri Ankara Kolej Kavşağında buluşmaya ve bir kez daha bu kanunsuzlukları, hukuksuzlukları ve bizlere karşı başlatılan bu kıyımı haykırmaya çağırıyoruz.''

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar da verilen karar ile HES'lere karşı önemli bir aşama daha katettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''HES projelerine karşı Fındıklı'da sürdürülen mücadele, Derelerin Kardeşliği Platformu'nun ülke genelindeki örgütlenmesi ile örnek oluşturdu. Yaklaşık 5 yıllık mücadele süreci içerisinde Fındıklı'nın Arılı ve Çağlayan vadileri üzerinde yapımı planlanan toplam 16 projeden hiçbirinde bir kazma dahi vurdurmadık. HES firmaları artık Fındıklı'da hiçbir şey yapamayacaklarını görsünler. Ne Fındıklı'da, ne bölgemizin vadilerinde, ne de ülkemizin herhangi deresinde bir gram satılık suyumuz yoktur. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz.''

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-hesin-onu-kapandi_86633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!