Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize'de Hükümetin Önceliği Durumu Biraz Olsun Normale Döndürebilmek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, sağanağın ardından heyelan meydana gelen Rize'nin Gündoğdu beldesinde şu an için en acil konunun, durumu biraz olsun normale döndürmek olduğunu belirtti. Özel uçakla Trabzon'a gelen, buradan karayoluyla Rize'ye geçen Çiçek, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile

yapi.com.tr / AA
Rize'de Hükümetin Önceliği Durumu Biraz Olsun Normale Döndürebilmek

Fotoğraflar: Ali Kemal Atik, Burak Altunoz, Zafer Sel (AA)

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, sağanağın ardından heyelan meydana gelen Rize'nin Gündoğdu beldesinde şu an için en acil konunun, durumu biraz olsun normale döndürmek olduğunu belirtti. Özel uçakla Trabzon'a gelen, buradan karayoluyla Rize'ye geçen Çiçek, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile birlikte heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu.
    
Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün saat 16.30 civarında başlayan yağışların ardından, bugüne kadar alışılmamış bir şekilde heyelanla karşı karşıya kalındığını söyledi. Heyelanda 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin yaralandığını ifade eden Çiçek, başta Rize Valiliği olmak üzere devletin bütün birimlerinin soruna çözüm bulmak üzere ve heyelan nedeniyle mağduriyetleri asgariye indirebilmek için yoğun çaba gösterdiklerini kaydetti. Çevre illerden de valiliklerin ve diğer kamu kurumlarının ilgili personel takviyesi yaptığını anlatan Çiçek, "Geceden beri çalışmalar aralıksız sürüyor. Devlet Bakanımız Sayın Faruk Özak sabah erken saatlerden beri zaten burada. Rize'deki diğer yetkililer de sıkıntıları en kısa zamanda bertaraf edebilmek için yoğun bir çaba içerisindedirler. İlave teknik ekipler geldi, gelmeye de devam ediyor'' dedi.

Hala ulaşılamayan yerler olduğunu ifade eden Çiçek, ''Bu araziyi, şartlarını bilmeyenler (Bu saate kadar nasıl ulaşılamadı) diyebilir. Eldeki tüm imkanlarla olayı tüm boyutuyla görebilmek için gerekli çalışmayı yaptık. Daha yukarı kısımlarda olup bitenleri görebilmek için de bir çalışma yapacağız. Şu an itibariyle 11 vatandaşımızı maalesef kaybettik. 6 yaralının durumu iyi, bu sevindirici'' diye konuştu. Afet bölgesindeki vatandaşların mağdur olmaması için Rize Valiliği'nin, bünyesindeki yurtlar ve öğretmenevini barınma için hazır hale getirdiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

''Yemek ve diğer ihtiyaçlar da gideriliyor. Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını gidermek için yardımcı oluyor. Bu bizim için sevindirici. Her türlü acıyı paylaşıyorlar. Parasal sorunumuz yok. Gerekli harcamalar Ankara'dan gönderiliyor, bundan sonra da gönderilecek. Şu an için en acil konumuz bu durumu biraz olsun normale döndürebilmek. Vatandaşlarımızdan özellikle bir şeyi rica ediyorum, yeni yağış söz konusu olduğunda ilave riskler söz konusu olabilir. Valiliğimizin ve ilgili birimlerimizin açıklamalarına itibar ederek, (Bir şey olmaz) demeden, en azından bir iki gün Valiliğimizin hazırladığı imkanlardan istifade etmelerini istiyoruz. Bölgeyi olabildiğince tahliye edebilirsek hem çalışmaları daha kolay yapabiliriz hem de bir risk söz konusu olursa bunu daha rahat önlemiş oluruz. İşin bu şekilde neticelenmesinde önceden yapılmış bir uyarı olmasının getirdiği faydayı da görmüş olduk. Felaketin boyutu biraz daha yukarıda olabilirdi, bu kadarla sınırlı kaldı. İnşallah bu kadar da olur.''

Başbakan devrede

Öte taraftan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgeye 1,5 milyon Liralık acil nakdi yardım gönderilmesi için talimat verdi. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, çöken alt yapı ve mağdur olan vatandaşların acil olan ihtiyaçlarının karşılanması için Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya talimat verdi. Bu çerçevede 1,5 milyon liralık acil nakdi yardımın bölgeye gönderildiği bildirildi.

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-hukumetin-onceligi-durumu-biraz-olsun-normale-dondurebilmek_82316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!