Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize’de ‘Erken Uyarı Sistemi’ Bilmecesi!

Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından Rize Afet Erken Uyarı Sistemi’nin (RABİS) işe yarayıp yaramadığı tartışılıyor. Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, sistemin çalıştığını ve bugün (dün) cep telefonuna iki kez uyarı mesajı geldiğini söylerken, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise sistemin çalışıp çalışmadığını bilmediğini açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Rize’de ‘Erken Uyarı Sistemi’ Bilmecesi!

STRONG>Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından Rize Afet Erken Uyarı Sistemi’nin (RABİS) işe yarayıp yaramadığı tartışılıyor. Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, sistemin çalıştığını ve bugün (dün) cep telefonuna iki kez uyarı mesajı geldiğini söylerken, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise sistemin çalışıp çalışmadığını bilmediğini açıkladı.

‘Verimli mi değil mi?’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile TUBİTAK tarafından geliştirilen, 70 akademisyenin 2 yılda kurduğu ve 6.5 milyon liraya mal olan Rize Afet Erken Uyarı Sistemi’nin (RABİS) Gündoğdu Beldesi’nde yaşanan ve 13 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin de kaybolduğu sel felaketinde uyarı yapmadığı öne sürülmüştü.

İddialar üzerine açıklama yapan Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, “RABİS sistemi çalışıyor. Gelen uyarılara teknik arkadaşlar bakıyor ve bölgesine göre uyarı yapıyoruz. Uyarılar, meteorolojinin uyarıları ile birleşince çok daha ciddiye alıyoruz. Sistem verimli çalışıyor mu çalışmıyor mu bu ayrı bir konu” dedi.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise kendilerine Valilik üzerinden meteorolojinin yaptığı uyarıların geldiğini belirterek “RABİS’in çalışıp çalışmadığı, açık mıdır, değil midir, nöbetçisi var mıdır yok mudur bilmiyorum. Proje Valilik tarafından yürütülüyor. Eğer çok sağlıklı çalışsaydı bilgim olurdu diye düşünüyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-erken-uyari-sistemi-bilmecesi_82368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!