Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rize'de Yaylalara Yapı Malzemesi Çıkarılması Yasaklandı

Rize’de yaylalara herhangi bir idareden izin almadan yapı malzemesi veya iş makinesi çıkarılması, valilik emriyle yasaklandı.

yapi.com.tr
Rize'de Yaylalara Yapı Malzemesi Çıkarılması Yasaklandı

Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek, Çamlıhemşin ilçesindeki ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle tartışılan, başlatılan çalışmalarla söküm işlemi tamamlanan salıncaklar ve bölge için başlatılan Ayder Koruma ve Yenileme Projesi ile ilgili açıklamada bulundu. 

DHA'da yer alan habere göre; salıncakların Ayder'den tamamen kaldırıldığını belirten Bebek, "12 adet salıncak kaçak yapı sahiplerince müdahale beklemeden kendilerince kaldırıldı. Bu güzel bir gelişme. 2 Eylül Pazartesi sabah saatlerinde burada salıncakları kaldırmak üzere mahalleye çıktığımızda 12 salıncak sahibinden hariç 7 salıncak sahibi vatandaşımız bize gelerek konudaki kararlığımızı görünce kendilerinin kaldırmalarını istediler ve biz de akşama kadar müsaade ettik. Bu şekilde toplam 25 adet salıncağın 19 tanesi vatandaşlarımızın kendilerince kaldırılmıştır. Kalan 6 salıncakta bizim tarafımızdan kesilmek suretiyle gerçek Ayder hüviyetine dönecek şekilde alan temizliği yapılmıştır" dedi.

Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) yürütülen Ayder Kentsel Koruma ve Yenileme projesine ilişkin de bilgi veren Bebek şunları söyledi: "Bakanlığımız TOKİ bünyesinde Ayder’de kentsel koruma ve yenileme projesi yürütülmektedir. Bu projenin öncelikle 2 aşaması var. Biz Ayder’in ekolojik değerlerini ve gerçek kimliğini korumak adına bu projeyi yapıyoruz. Amacımız kesinlikle Ayder’de betonlaşma, yapılaşma değil, tam aksine kaçak yapıların azaltılması, yapılaşma ve mevcut yapının da azaltılmasıdır. Bu amaçla iki noktadan projenin uygulanmasına başlanmıştır. Bunlardan birincisi Ayder’in girişindeki alanda otopark sorununu çözmek üzere, üzeri yeşil örtü ile kaplı yer altında otopark projesidir. Bu bittiği zaman üzerinden geçen vatandaşlar otoparkı görmeyecek bile. Tamamen ekolojik, doğal örtüye uygun, yerin altında kalan bir otopark olacak. İkinci etaptaki uygulama ise kaplıca olarak bilinen yerde yapılacak olan yataklı turizm merkezi, ticari merkezdir."

Kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerini ifade eden Bebek şöyle devam etti: "Orada kesinlikle betonlaşma, ilave yapılaşma değil, tam aksine oradaki mevcut yapılaşma ve betonlaşmanın azaltılarak daha modern, daha güzel, yöresel mimariye uygun, Ayder’in turizm potansiyelini ileriye taşıyacak bir dönüşüm, yenileme projesi uygulamaktır.”

“Yapı malzemeleri ve iş makinelerinin girişi yasaklandı”
Bölgede alınan karar kapsamında, koruma alanları, sit alanları, mera alanlarına yapı malzemesi ve iş makinelerinin izinsiz çıkmasının yasaklandığını da aktaran Bebek, "Valimizin talimatlarıyla birlikte bu alanlara yapı malzemesi veya iş makinelerinin, herhangi bir idareden izin alınmadan çıkarılması yasaklanmıştır. Buradaki maksadımız vatandaşlarımızın gelişi güzel kaçak yapılaşmaya tenezzül etmemesidir. İlgili idareden ruhsat ve izin almak kaydıyla yapı yapmak istiyorlarsa bu şekilde bu alanlara gerek iş makineleri veya yapı malzemelerinin çıkarılmasına müsaade edilecektir." şekline konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-yaylalara-yapi-malzemesi-cikarilmasi-yasaklandi-_174698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!