Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rize'de Yurttaştan Ruhsat Tepkisi

Rize’nin Hemşin ilçesi Levent köyünden TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuruda bulunan bir yurttaş, köy sınırları içerisinde bir şirkete “Bazalt Ocağı Kırma ve Eleme Tesisi” ruhsatı verildiğini belirterek “Bu ruhsat çevresel etkilerle ilgili kurumlar tarafından incelenmeden verilmiştir. Bu tesis çevreye zarar verecektir" dedi.

yapi.com.tr
Rize'de Yurttaştan Ruhsat Tepkisi

Komisyon, konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sordu. K.D. adlı yurttaşa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından faaliyet ile ilgili ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verildiği” yanıtının gelmesi dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'yun haberine göre; yanıtta, şu ifadelere yer verildi:
“Proje tanıtım dosyasında ve eklerinde faaliyetin yerleşim yerlerine yakınlığının ölçüldüğü, bazalt ocağındaki patlatma paternleri, titreşim, gürültü, kaya fırlama mesafeleri hesaplanarak, hangi çalışma koşullarında çevreye en az zarar verileceği yönünde bilgilerin yer aldığı, bu hesaplamalara uygun çalışılacağının ve olası bir zarar durumunda zararı karşılayacağının taahhüt edildiği görüldü.”

Bilirkişi inceleyecek
Proje sahasında sit alanının bulunmadığı ifade edilen yanıtta, “Faaliyet ile ilgili yapılan tüm inceleme ve değerlendirmeler sonucunda projenin muhtemel çevresel etkileri ve bunlara karşı alınacak tedbirler gibi hususların yürürlükte bulunan mevzuatlar açısından değerlendirildiği ve çevresel yöndeki etkilerin önlenmesi veya çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin yeterli olduğunun görülmesi neticesinde il müdürlüğünce ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmiştir” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-yurttastan-ruhsat-tepkisi_173372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!