Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2-3 Kat İzinli Yere 14 Kat İzni Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2-3 katlı yapılaşmanın olduğu Kumburgaz’da, bir inşaat projesine verdiği 35 kat izni, mahkeme ruhsatları iptal edince 13-14 kata indirdi.

yapi.com.tr
2-3 Kat İzinli Yere 14 Kat İzni Verildi

İstanbul Büyükçekmece’de yazlık bölgesi olan ve 2 - 3 katlı yapılaşmanın olduğu Kumburgaz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir inşaat projesine 35 kat izin verdi. Mahkeme ruhsatları iptal edince, Bakanlık izni bu kez 13 ve 14 kata indirdi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Büyükçekmece Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrıda bulunarak inşaat ruhsatının iptal edilmesini istedi. Kumburgaz Mahallesi’ndeki inşaat projesine bölge sakinleri de tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projeye 18 Eylül 2015’te 3 katlı ve 35 katlı olmak üzere 2 blok için yapı ruhsatı verdi. Büyükçekmece Belediye Başkanlığı projenin çevredeki kentsel dokuyu bozacağı gerekçesiyle İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme ruhsatları iptal etti ve karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından 18 Nisan 2018’de onandı.

 

 

İnşaat şirketi yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat etti ve 25 Aralık 2019’da bu kez 13 ve 14 kattan oluşan 2 blok için yapı ruhsatı aldı.

Büyükçekmece Belediyesi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a çağrıda bulunularak, şunlar kaydedildi: “Yatay yapılaşmanın hâkim olduğu bu alanda böyle bir yüksek kat uygulaması ileride çok kötü örnek teşkil edecek ve önü alınamaz bir noktaya gidecek, böylece Kumburgaz sayfiye bölgesi de betonlaşma tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-3-kat-izinli-yere-14-kat-izni-verildi_180271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!