Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rögar Sanığı MVM'nin İhale Yasağı Kalktı

Şirketin, mahkemeye yaptığı başvuru sonucunda, kamu ihalelerinden 2 yıl süreyle yasaklanma kararının kalktığı ortaya çıktı. Firmanın, geçtiğimiz aylarda da yeni şirketler kurarak kamu ihalelerine girmeye çalıştığı haberleri basına yansımıştı.

Referans Gazetesib>İstanbul Şirinevler'de 5 yaşındaki Dilara Dumru'nun rögara düşerek hayatına kaybetmesinden sorumlu tutulan MVM şirketi, istediği "kamu ihalesine girme hakkını" yeniden elde etti. Şirketin, mahkemeye yaptığı başvuru sonucunda, kamu ihalelerinden 2 yıl süreyle yasaklanma kararının kalktığı ortaya çıktı. Firmanın, geçtiğimiz aylarda da yeni şirketler kurarak kamu ihalelerine girmeye çalıştığı haberleri basına yansımıştı.

MVM şirketinin adı, geçtiğimiz yıl Şubat ayında İSKİ'ye ait İstanbul Bahçelievler'deki Tavukçudere şantiyesinde üstü kartonla kapatılan rögar çukuruna düşerek hayatını kaybeden Dilara Dumrul'la birlikte gündeme geldi. Bu olayın ardından Dilara'nın ölümüne sebep oldukları gerekçesiyle İSKİ'nin Tavukçudere şantiyesinde ıslah çalışmalarını yürüten MVM şirketi, taşeron GÜNTEK ve İSKİ idarecileri hakkında hukuki süreç başladı. Savcılık, MVM'nin sahibi Bilal Şahin, şirket yöneticisi Osman Şahin, MVM'nin taşeron şirketi Güntek İnşaat'ın sahibi Ömer Adnan Kaya, şantiye şefi Yusuf Naci Ozanlı, inşaattan sorumlu teknik müdür Erol Balcı ve İSKİ'de kontrol mühendisi olarak görev yapan Mehmet Erbaş ile Ali Albayrak hakkında "taksirle adam öldürme" iddiasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

Firma ihale yasağını deldi

Dilara'nın ölümünden 56 gün sonra da MVM Turizm ve Ticaret Limited Şirketi, 2 yıl süreyle tüm kamu ihalelerinden yasaklandı. Kamu İhale Kurumu'nun aldığı karar kapsamında, firmanın 26 Nisan 2009 tarihine kadar hiçbir kamu ihalesine girmemesi kararlaştırıldı. Ancak, firmanın kamu ihalelerine girmek için yasağı delme girişimlerinde bulunduğu geçtiğimiz aylarda basına yansıdı. MVM'nin üst düzey yöneticilerinin kurduğu KBT Kanal, geçtiğimiz yıl 17 Ağustos'ta İSKİ'den 13.6 milyon YTL'lik ihale aldı. Firmanın, iş bitirme belgesi olarak gösterdiği işlerin arasında Dilara'nın ölümüne neden olan Tavukçudere projesi de yer aldı.

MVM firmasının ihale yasağı geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız yürürlükten de kalktı. Firmanın, ihale yasağıyla ilgili olarak mahkemeye başvuruda bulunduğu ve şirketin itirazının kabul edildiği öğrenildi. Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin 22 Kasım 2007'de aldığı karar kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın da 31 Aralık'ta yasağın kaldırmasına ilişkin onayı vermesiyle birlikte, Dilara'nın ölümünde birinci derece sorumlu olmakla suçlanan MVM firması tüm kamu ihalelerine yeniden katılma hakkı kazanmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rogar-sanigi-mvmnin-ihale-yasagi-kalkti_59091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!