Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Roma Eyalet Meclis Sarayı Restore Ediliyor

Bartın’ın turistik ilçesi Amasra’da, M.S I. yüzyıl sonu veya II. yüzyıl başında yapıldığı tahmin edilen Roma Eyalet Meclis Sarayı’nın restorasyon ç

NTV-MSNBC
1


b>Bartın’ın turistik ilçesi Amasra’da, M.S I. yüzyıl sonu veya II. yüzyıl başında yapıldığı tahmin edilen Roma Eyalet Meclis Sarayı’nın restorasyon çalışmalarına başlandı.
Amasra Müze Müdürü Ziyaettin Taşçı, yaptığı açıklamaya göre 500 milyar lira ödenekle başlayan restorasyon çalışmalarının, 3-4 yılda tamamlanması planlanıyor. Yapı, üç katlı alışveriş merkezi konumunda.
Amasra Müze Müdürü Ziyaettin Taşçı, yaptığı açıklamada, sağlanan 500 milyar lira ödenekle Meclis Sarayı’nın restore çalışmalarına başlandığını, 3-4 yılda tamamlanması planlanan çalışmaların ardından yapının turizme kazandırılacağını söyledi.
Amasra’daki birçok tarihi yapının korunması ve restore edilmeleri konusunda gereken çabayı sarfettiklerini, bölge halkından da bu konuda duyarlı olmalarını isteyen Taşçı, şöyle dedi: “Roma Eyalet Meclis saraylarının genel özellikleri, günümüze kadar ulaşan bu yapıda öne çıkmaktadır. Yapının daha sonraları bedesten adını alması, bu tür yapılarda aynı zamanda ticaret işlerinin yürütülmesi ve yönetilmesinden kaynaklanmaktadır. İpek Yolu ile gelen kervanlar, ticaret amacıyla buraya gelerek konaklıyorlardı. Üç katlı alışveriş merkezi konumunda olan tarihi yapının ayakta kalmayı başarabilmiş bölümlerinde sürdürülen restore çalışmaları bittiğinde, ilçemizdeki gezilebilecek tarihi alanların sayısı artmış olacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/roma-eyalet-meclis-sarayi-restore-ediliyor_1464.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Haydarpaşa yangını hakkında izlenim ve görüşlerim: Televizyonlardan ve basılı yayınlardan görülen yoğun duman dikey olarak yükseliyordu. Bu demektir ki rüzgar yoktu. Oysa alevler çatının her yanına birdenbire kısa sürede yayılmış bir görüntü veriyordu. Rüzgar olmadığı halde alevlerin başladığı noktadan diğer tarafa kısa sürede sıçraması düşündürücüdür. Bilirkişi raporları bu konuda saptama yapmışmı bilmiyorum. Elde edilebilecek her türlü görüntünün incelenmesi halinde alevlerin rüzgar olmamasına karşın süratle tüm çatıyı kaplaması dikkat çekici. Dikkat edilirse alevler çatının tümünde dikey olarak yükseliyor. Demek ki yangın sürecinde de rüzgar yoktu. Bu durumda alevler nasıl olur da şaşırtıcı bir süratle tüm çatıya yayıldı? Bir süre önce bina içinde gördüğüm mobilyaların durumu hakkında endişeliyim. O günlerde DDY personelinin titizlikle korudukları antika mobilyalar dilerim zarar görmemiştir çünkü mobilyalar da bina kadar değerlidir. 1996-98 yılları arasında Strazburg da toplanan Kültür Bakanlığı adına değişik zamanlarda katıldığım TAŞINIR KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI yla ilgili toplantılarda eşyası yok olmuş binaların değerinden çok şey kaybettiği ve bu konuda ülkelerin uyarılması görüşü belirlenmişti. Taşınır kültür varlıkları kapsamına binanın kullanılmıyacak olan kazan dairesi ve bu gibi yerler de girmelidir kararları alınmıştı. Dilerim Haydarpaşa binasının kimliğini oluşturan taşınır ve taşınmaz tüm değerleriyle birlikte korunarak kendisine yakışan bir işlevle geleceğe taşınır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!