Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Roma Yolu

Ankaramızda, özellikle Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, kapalı mekân içerisinde, binlerce binlerce arkeolojik eser vardır ama açık havada, kendi sahih mekânında eser teşhiri pek kısmet olmamıştır şimdiye kadar.

Cumhuriyet Gazetesi/Talat HALMAN
Roma Yolu

ankaramızın çok değerli bir valisi var: Kemal Önal. Her alanda başarılı çalışmalar yapıyor. Başkentin arkeolojik varlıklarına ilgisi ve hizmetleri de övgüye değer.

Ulus'ta geçen yıl yapılarak Roma çağına ait yüzlerce eseri gün ışığına çıkaran kazılar, tarihî önem taşıyan Roma Yolu'nun izlerini de saptadı. Ankara Valiliği binasının restorasyonu çalışmaları sırasında, 2007 Temmuz'unda meydana çıkan eserler arasında, Roma dönemine ait Medusa kabartması, Selçuklu ve Osmanlı'dan duvar, su kanalları, seramik örnekleri, ağızlık, bilezik, fincanlar var. Kazılar devam ettikçe, kimbilir, daha neler bulunacak...

Ankara Valisi Kemal Önal'ın emriyle, bu semtte bir açıkhava müzesi geliştirilecek. En heyecan verici beklenti, bir Roma Yolu'nun ortaya çıkması ve bu yolun, Ankara'daki arkeolojik başyapıtlardan Augustus Tapınağı, Roma Hamamı ve Jülyen Sütunu ile bütünleşmesi...

Ankaramızda, özellikle Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, kapalı mekân içerisinde, binlerce binlerce arkeolojik eser vardır ama açık havada, kendi sahih mekânında eser teşhiri pek kısmet olmamıştır şimdiye kadar.

Artık birkaç yıl içinde, Sayın Vali Önal'ın vizyonu ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Hikmet Denizli başkanlığındaki arkeoloji grubunun çalışmaları sayesinde, başkentimiz bir açıkhava müzesine kavuşacak.

Ve baştan başa, kişiliksiz, tarihsiz, talihsiz yollar ve caddelerle örülü olan Ankaramız, iki bin yıllık Roma Yolu'na sahip olmanın övüncünü yaşayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/roma-yolu_60242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!