Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Paris'te Yoksul Olmak

Roman Kamplarına Kilit

Fransa, topraklarında yaşayan göçebeler ve Romanlara karşı çok sıkı polisiye önlemler almaya karar verdi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başkanlığında önceki gün toplanan bakanlıklar arası olağanüstü “Güvenlik Zirvesi” iktidarın sertleşme ve baskıcı siyasetinde ileri bir adım daha attı.

Cumhuriyet Gazetesi
Roman Kamplarına Kilit

Fransa, topraklarında yaşayan göçebeler ve Romanlara karşı çok sıkı polisiye önlemler almaya karar verdi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başkanlığında önceki gün toplanan bakanlıklar arası olağanüstü “Güvenlik Zirvesi” iktidarın sertleşme ve baskıcı siyasetinde ileri bir adım daha attı.

Fransa, yaklaşık iki hafta önce, sıradan bir asayiş olayının ardından meydana gelen gerilime çare olarak kamp yıkımı, hapis cezası veya sınır dışı etmeyi buldu. Sarkozy’nin, “Bazı göçebeler ve Romanların davranışları çok ciddi sorunlara neden oluyor” tespitinden hareket eden toplantıda bir araya gelen 7 bakan, “toplumsal huzuru” bozan bir azınlık göçebe topluluğunu kesinkes kendi topraklarına göndermeyi planlıyor.

İçişleri Bakanı Brice Hortefeux tarafından basına açıklanan başlıca acil önlemler şöyle:

Yasadışı göçmen kamplarına son - Çoğunluğu Paris çevresinde yoğunlaşan yaklaşık 300 yasadışı kamp önümüzdeki üç ay içerisinde kapatılacak. Bunların 200 kadarının Doğu Avrupa kökenli Roman olduğu ve Fransa’ya kaçak olarak girdiği söyleniyor. Bakan, bu grupların, başta çocuk suiistimali olmak üzere dilencilik, kadın ticareti ve benzeri çok sayıda suçun kaynağında bulunduğunu bildirdi.

Sınır dışı - Kamu düzenine en küçük zarar veren Romanlar “anında” Romanya veya Bulgaristan yönünde sınır dışı edilecekler. Açıklamaya göre, “Göçmenlik yasası”nda yıl sonuna kadar yapılacak yeni düzenlemelerle bu tarz uygulamalar kolaylaştırılacak.

Fransa ve Romanya arasında polis değiş-tokuşu - Fransa Romanya’ya uzman polis önerecek. Bu çerçevede Romanya ve Bulgaristan ile kurumsal bir işbirliği oluşturulması, ilk aşamada Fransız polisine yardımcı olmak üzere Romanya ve Bulgaristan’dan Fransa’ya 20 civarında polis getirilmesi öngörülüyor. İçişleri Bakanı’nın sıraladığı diğer önlemler ise şöyle:

• Özel görevlendirilecek 10 mali müfettiş kamplarda haksız ve yasal olmayan yollardan sağlanan gelirleri araştıracak.

• Ülke düzeyinde göçebelerin geçici kalabileceği “dinlenme istasyonları” arttırılacak.

• Romanlara kendi ülkelerinde istihdam alanlarının açılabilmesi için yardımcı olunacak.

Sivil toplum ve muhalefete gelen tepkiler

Sarkozy’nin “göçebeler” ve de özellikle “Romanlar”ı hedef alan politikasını “ayrımcılığı ve ırkçılığı körükleyici” bulan sivil toplum temsilcileri, Sosyalist, Komünist ve Yeşil partilerin oluşturduğu sol muhalefet cephesi iktidarı tümüyle seçim yatırımı yapmak ve ülkenin gündemindeki acil sorunları saptırmakla suçluyor.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 2008-2009 döneminde Fransa’da Doğu Avrupa kökenli 15 bin Roman bulunuyordu. Yine aynı kaynağa göre geçen yıl yüzde 85’i Romanya yönünde 9 bin 875 kişi sınır dışı edildi. Halbuki şu anda uzman gözlemci kurumların saptamasına bakılırsa yeniden en azından 15 bin Doğu Avrupa kökenli Fransa topraklarında yaşıyor. Bulgar ve Rumen vatandaşları AB ile imzalanan antlaşmalar çerçevesinde 2013 yılından itibaren tümüyle “serbest dolaşım” hakkından yararlanabilecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/roman-kamplarina-kilit_81508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!