Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Romanların Günü, İlk Kez Türkiye'de de Kutlanacak

Dünyada 8 Nisan, "Romanlar Günü" kabul edilip kutlanıyor. Bu tarihi gün Türkiye'de ilk kez, Balat Sahili ve eski Galata Köprüsü üzerinde geniş katılımla kutlanacak. Tarihi Sulukule'nin kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılmasından sonra araları bozulan Fatih Belediyesi ve Sulukule Derneği bu dev organizasyonu ortak düzenleyip, hem buluşma hem de

Sabah Gazetesi
Romanların Günü, İlk Kez Türkiye'de de Kutlanacak

Dünyada 8 Nisan, "Romanlar Günü" kabul edilip kutlanıyor. Bu tarihi gün Türkiye'de ilk kez, Balat Sahili ve eski Galata Köprüsü üzerinde geniş katılımla kutlanacak. Tarihi Sulukule'nin kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılmasından sonra araları bozulan Fatih Belediyesi ve Sulukule Derneği bu dev organizasyonu ortak düzenleyip, hem buluşma hem de barışmayı sağlayacak.

BBC de canlı verecek
 
Fatih Belediyesi "gönül almak için" ses ve ışık tesisatlarını, sahne ve platformlarını, seyyar tuvalet ve seyyar yemek tezgahlarını kuracak, katılımcı sanatçıların masraflarını üstlenecek. Başta İstanbullular olmak üzere Türkiye'deki tüm Romanların davetli olduğu kutlamalarda Kibariye, Hüsnü Şenlendirici, Ümmiye, Cipsy Carnaval Klarnet 3'lüsü, Ahırkapı, Sulukule ve Çanakkale Roman Orkestraları'nın yanı sıra Yaşar Akpençe Perküsyon Grubu sahne alırken, Roman modacı Kobra Murat'ın mankenleri görkemli bir defile sunacak. Sahne performansları yanı sıra Balat- Fener- Ayvansaray sahili boyunca her yörenin Roman grupları ve çerileri kendi gösterilerini düzenleyecek. Şenlikleri, TRT ile bazı özel kanalların dışında İngiliz BBC, Alman ZDF gibi dünyaca ünlü kanallar da canlı yayınlayacak.

Belediye gönül alıyor

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, etkinliğe dair şunları anlattı: "Roman Açılımı'nın miladı Sulukule ahalisinin 2005'te yıkımlara karşı çıkmasıdır. Biz mütevazı şekilde evlerimizi, mahallelerimizi korumak için direnirken bir de baktık sivil toplum örgütleri, mimarlar, mühendisler, dünyanın dört bir yanından Romanlar destek verdi. Bizi çok üzen Fatih Belediyesi Dünya Roman Günü'ne katkıda bulunuyor, bir nebze de olsa gönlümüzü alıyor. Ama gerçekten mutlu olmamız isteniyorsa mahallelerimiz yine bizlerin ikamet ettiği yerler olmalı."

'Veletler uçar diye korktuk'

Şükrü Pündük, ilk kez böylesi bir organizasyonun gerçekleştirileceğini hatırlatıyor. Galata Köprüsü'nün yegane sahne olarak seçilmeyişi ise çok ilginç bir gerekçeye dayanıyor: "Bizim Roman paleleri (çocukları) çok afacandır. Maazallah koşarken denize filan düşerler diye çekindik. Sahil boyunca çayıra çimene yayılacağız. 7 düvele Türkiye'de Roman olmak ne demektir, ne marifetlerimiz, yeteneklerimiz, güzelliklerimiz var göstereceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/romanlarin-gunu-ilk-kez-turkiyede-de-kutlanacak_78161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!