Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rönesans Holding Bu Yıl Yüzde 30 Büyüme Bekliyor

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, 2010 yılı cirolarının 1,2 milyar dolar, bunun bir milyar dolarının da inşaat grubuna ait olduğunu belirterek, bu yıl yüzde 30 civarında büyüme beklediklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Rönesans Holding Bu Yıl Yüzde 30 Büyüme Bekliyor

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, 2010 yılı cirolarının 1,2 milyar dolar, bunun bir milyar dolarının da inşaat grubuna ait olduğunu belirterek, bu yıl yüzde 30 civarında büyüme beklediklerini bildirdi.

Ilıcak, yenilenebilir enerjide 200 MW'ye ulaştıklarını, 850 MW için de başvuruları olduğunu hatırlatarak, bir sınırları, hedefleri bulunmadığını söyledi. Erman Ilıcak, ''Biz orada organik olarak belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra belki halka açılmayı düşünebiliriz. Gayrimenkul ise bizim halka açılmaya çok hazırlıklı olduğumuz bir alan'' şeklinde konuştu.

Zeytinburnu'ndaki Seaport projelerine ilişkin olarak, üst mahkemeden çıkacak kararı beklediklerini ifade eden Ilıcak, ''Zeytinburnu için zor bir süreçten geçtik, ama kimseye küsmedik. Orada bayağı ciddi bir hata yapıyorduk ama Allah'tan o hatadan dönmüşüz. Mimarlar ve Mühendisler Odası'na teşekkür ediyorum. Doğru bir tespitte bulunmuşlar. Projeyi doğru bir yere çektiler. Biz de şapkamızı önümüze koyduk'' diye konuştu.

Mahkemenin bitmesi halinde projelerinin hazır olduğunu, mayısta tanıtımını yapacaklarını bildiren Ilıcak, proje ile İstanbul'un bir turizm adası olacağını ve içinde 10 otel bulunan proje ile İstanbul'u ana liman haline dönüştürme şansları bulunduğunu anlattı.

Ilıcak, ''İstanbul ana liman haline dönüştüğünde 70 bin istihdam açılıyor. Projenin toplam yatırım bedeli 1,5 milyar avro. Yapım süresi 4 yıl. 700 bin metrekare kapalı inşaat alanı var. 300 bin metrekare deniz doldurulacak'' dedi.

2010 yılı cirolarının 1,2 milyar dolar olduğunu belirten Ilıcak, ''Bunun bir milyar doları inşaat grubunun. Ciroda bu yıl yüzde 30 civarında büyüme bekliyoruz. Holdingin aktif büyüklüğü ise 2,2 milyar dolardır'' şeklinde konuştu.

''Ticari gayrimenkul portföy büyüklüğümüz 1,4 milyar dolar''

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (RGY) Genel Müdürü Cenk Arson da şu anda halka açılmanın düşündükleri yollardan biri olduğunu ifade ederek, bu yıl içerisinde böyle bir gelişme olabileceğini, bunu değerlendirdiklerini söyledi.

Arson, alışveriş merkezleri ve ofise odaklandıklarını, Rusya ve Türkiye olmak üzere 2 ana pazarları olduğunu, krizin büyük bir fırsat yarattığını, rakiplerinin krizden Türkiye ve Rusya'da etkilenmesine karşın RGY'nin proje almaya devam ettiğini kaydetti.

Portföylerinde 29 proje bulunduğunu dile getiren Arson, bunlardan 10'unun şu anda kira geliri yarattığını, 3 tanesinin de önümüzdeki 2 ay içerisinde açılacağını anlattı.

Başka proje satın almaları için görüşmelerinin devam ettiğini belirten Arson, ''Karşımızda bir fırsat penceresi var. Bu fırsat penceresi belki 3-4 yıl orada olacak. Bu 3-4 yıllık fırsat penceresini çok iyi kullanıp bölgesel lider oyuncu hedefine ulaşmamız için sermaye piyasası da düşünmemiz gereken bir alternatif'' dedi.

Şu anda ticari gayrimenkul portföy büyüklüklerinin 1,4 milyar dolar olduğuna işaret eden Arson, ''Önümüze baktığımızda bunu 2-3-4'e katlama imkanı olabilir'' dedi. RGY'nin 2010 sonu itibarıyla yaklaşık 120 milyon TL gelir elde ettiğini, bunun 80-85 milyon TL'sinin kira geliri olduğunu bildirdi.


ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/ronesans-holding-bu-yil-yuzde-30-buyume-bekliyor_85670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!