Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rönesans Kriz Döneminde Çözümü Fabrika Yapmakta Buldu

Yaklaşık 16 yıl önce Rusya’da kurulan, zamanla büyüyerek Ukrayna ve Türkiye’de de yatırımlar yapan şirket, küresel ekonomik kriz nedeniyle küçülmek yerine, 2008 yılında Türkmenistan, Libya, Bayreyn ve Suudi Arabistan’a açılarak iş hacmini korudu. Geçen yılını 1.1 milyar dolar ciroyla kapatan Rönesans, önümüzdeki günlerde enerji yatırımlarıyla da

Hürriyet Gazetesi
Rönesans Kriz Döneminde Çözümü Fabrika Yapmakta Buldu

Kriz nedeniyle Rusya’da 13, Ukrayna’da 3 şantiyesini kapatmak zorunda kalan Rusya’nın ikinci büyük yabancı yatırımcısı Rönesans Şirketler Grubu, ülkedeki yerini korumak için çözümü kriz döneminde fabrika yapmakta buldu.

Yaklaşık 16 yıl önce Rusya’da kurulan, zamanla büyüyerek Ukrayna ve Türkiye’de de yatırımlar yapan şirket, küresel ekonomik kriz nedeniyle küçülmek yerine, 2008 yılında Türkmenistan, Libya, Bayreyn ve Suudi Arabistan’a açılarak iş hacmini korudu. Geçen yılını 1.1 milyar dolar ciroyla kapatan Rönesans, önümüzdeki günlerde enerji yatırımlarıyla da gündeme gelmeye hazırlanıyor.

Özellikle 2008’in ikinci yarısında krizin etkisini hissetmeye başladıklarını söyleyen Rönesans Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Rusya’da bulunan 25 şantiyeden 13’ünü, Ukrayna’da bulunan 4 şantiyeden 3’ünü kapattıklarını açıkladı. Kapanan bu şantiyelerin toplam yatırım hacminin yaklaşık 2.5 milyar dolar olduğunu söyleyen Ilıcak, Rönesans'ı krizde küçültmemek için çözümü yeni pazarlara açılmakta ve Rusya’da şantiyeleri kapatarak, fabrika yapmakta bulduklarını açıkladı.

Yeni pazarlara açıldı

2007 yılında Rusya’da en büyük ikinci yabancı yatırımcı olan Rönesans Şirketler Grubu, küresel kriz nedeniyle Rusya ve Ukrayna’daki şantiyelerini kapatmasının ardından, krizi küçülerek atlatmamak için çareyi yeni pazarlara açılmakta buldu. Bu zamana kadar Rusya, Ukrayna ve Türkiye’de yatırımlar yapan Rönesans, kriz döneminde Türkmenistan, Libya, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da da altyapı yatırımları aldı. Ilıcak, Rusya ve Ukrayna’da şantiyelerin kapatılması nedeniyle işsiz kalan elemanlarını da bu ülkelerde istihdam edildiğini kaydetti.

Daralan Rusya pazarında da boş durmadı

Rusya’nın en büyük ikinci yabancı şirketi olan Rönesans Şirketler Grubu, inşaat ve gayrimenkul pazarının Rusya’da yüzde 65 daralması üzerine bazı şantiyelerini kapatıp, fabrika yatırımlarına yöneldi. Hyundai ve Peugout otomotiv fabrikalarının inşaatını aldıklarını söyleyen Ilıcak, Volvo’nun kamyon fabrikasının bir süre önce tamamlandığını belirtti. Ilıcak, iş makineleri üreten Liebherr firmasının fabrikasının ise çok hızlı bir şekilde bitireceklerini aktardı. Yaklaşık 16 yıllık bir firma olmalarına karşın Rusya’da iki büyük kriz yaşadıklarını anlatan Ilıcak, 1998-1999 yıllarında birçok yabancı yatırımcının ülkeyi terk ettiği dönemde şirket olarak restorasyon yatırımları ve içecek fabrikası inşaatı yaparak Rusya’da kaldıklarını vurguladı. Bugün Rusya’nın en büyüklerinden biri olmasını buna bağlayan Ilıcak, bu kriz dönemini de bu şekilde atlatacaklarını ifade etti.

Yeni enerji yatırımları gündemde

Haziran ayında, 30 milyon dolara mal olan Kastamonu’daki 15 megavat büyüklüğündeki hidroelektrik enerji santralinin açılışını yapacaklarını söyleyen Erman Ilıcak, önümüzdeki günlerde İç Anadolu bölgesinde 60 megavatlık bir hidroelektrik enerji santralinin temelini atacaklarını açıkladı. Yeni santralin lisans çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Ilıcak, Yatırımın 100 milyon dolara mal olacağını belirtti.

Zeytinburnu Yat Limanı Projesi rüzgarını yitirdi

Zeytinburnu Yat Limanı Projesi’nde yatırım için mimar ve şehir planlamacılarının açtığı dava nedeniyle Danıştay’ın vereceği karar beklediklerini söyleyen Erman Ilıcak, “Danıştay’daki dava sürecini de eklediğimizde, yaklaşık 2.5 yıldır yatırım yapmak için bekliyoruz. Danıştay bundan sonra onay verse de, projenin bu konjonktürde hayata geçmesi mümkün görünmüyor. 70 bin kişiye yeni istihdam yaratacak olan projeyi, ihaleyi aldığımız dönemde finanse edecek kuruluşlar hazırdı. O dönemde bize kredi verecek firmalar, şu anda piyasada bile yok. Danıştay’dan bugün yatırıma vize çıksa bile proje için gerekli finansmanı bulmakta zorlanırız. Diyelim bulduk. Yat limanı, oteller, kurvaziyer turizm ve gayrimenkul yatırımlarını da kapsayan 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki bu yatırıma, ilgi gösterecek yatırımcı bulamayız” dedi.

Hatırlanacağı üzere Zeytinburnu Yat Limanı ön ihalesi Aralık 2006’da yapılmış, 49 yıllığına kiralanması öngörülen limana en yüksek teklifi 6.5 milyon TL ile Rönesans-Koçhan ortaklığı vermişti. Söz konusu proje için mimar ve şehir planlamacılarının açtığı dava nedeniyle Danıştay’ın vereceği karar bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ronesans-kriz-doneminde-cozumu-fabrika-yapmakta-buldu_69127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!