Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rotterdam Bienali'nde Türk Mimarlar

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali'nde Türk mimar, öğretim üyesi ve öğrencilerin de yer aldığı Mare Nostrum sergisi bienal sergilerinin iki ana mekanından Las Palmas'ta sunuluyor.

yapi.com.tr/Bilge Arbr/>
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali'nde Türk mimar, öğretim üyesi ve öğrencilerin de yer aldığı Mare Nostrum sergisi bienal sergilerinin iki ana mekanından Las Palmas'ta sunuluyor.Mare Nostrum sergisi küreselleşmenin en dikkat çekici eğilimlerinden biri olan kitlesel turizmin yükselişi ve bunun suyun varlığıyla ilişkisiyle ilgileniyor ve özellikle, serginin teması ile ilgili bildirilerde belirtildiği üzere, yakın ve uzak tarihte rekreasyon için en çok tercih edilen yerler haline gelen ılıman ve astropikal bölgelere sahip ülkelerin kıyı şeritlerine odaklanıyor.

Uluslararası ve araştırmaya dayalı bir sergi olan Mare Nostrum'u oluşturmak için dünyanın çeşitli yerlerinden mimarlara ülkelerinin kıyı bölgelerindeki gelişimleri analiz etmeleri istendi. Sergide Avustralya, Belçika, Brezilya, Karayip, Hırvatistan, Fransa, İsrail, İtalya, Meksika, İskoçya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Tayvan, Türkiye ve Ukrayna'nın kıyıları için bulgular ve alternatif öneriler yer alıyor. Sergide yer alacak ülkelerin belirlenmesi için tema şu şekilde irdeleniyor: Düşüncenin Roma İmparatorluğu'nun Akdeniz'ine -Mare Nostrum / Bizim Deniz- dayandığı belirtiliyor. Bugün turizm tarafından işgal edilen kıyı şeritleri boyunca oluşan şehirlerin aralarında kalan küresel denizlerin bizlerin Mare Nostrum'umuz olduğu söyleniyor. Okyanusların bile etrafını bu benzer tipte şehirlerle sınırlamamız ve hava yolu ile yapılan kısacık yolculuklarla çok uzun mesafelerin birbirine bağlanması, bu denizleri iç denizlerimiz haline getirdiğimiz şeklinde yorumlanıyor.
Mare Nostrum sergisi davetli ülkelerden misafir kuratörler tarafından yürütülüyor. Adriaan Geuze'nin kuratörlüğünde gerçekleşen bienalin Türkiye'deki misafir kuratörü Geuze'nin kentsel tasarım bürosu West 8'te onunla birlikte çalışan Arman Akdoğan.

Arman Akdoğan'ın kuratörlüğünde birleşen grup Kapitalist Metastaz adı altında yer alan bir projeler topluluğu ile bienale katılıyor. Küreselleşme odaklı bu başlık altında alt gruplar Ege Bölgesi sahil kuşağından Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Antalya'yı Türkiye'nin bugünkü turizm politikalarını da dikkate alarak inceliyor ve buraların önümüzdeki 20-30 yıl içinde nasıl bir dönüşüm geçirebileceklerine dair öngörülerde bulunuyorlar.

Kapitalist Metastaz adı altında birleşen projeleri Türkiye'den 54 kişilik bir grup hazırlıyor. Grubun editöryal işleriyle Hakkı Yırtıcı, grafik tasarım işleriyle Eray Makal ilgileniyor. İncelenen sahil bölgeleri için gruplar öğretim üyelerinden ve onların birlikte gruplarını oluşturdukları öğrencilerden meydana geliyor. Kuşadası ve Bodrum gruplarını ise iki bağımsız mimar grubu oluşturuyor.

Gruplar ve katılımcıları şu şekilde:

Kuşadası Grubu - 'Farazi': Volkan Taşkın, Ali S. Paşaoğlu, Bilge Ar, Bora Y. Özkuş, Burçin Yıldırım, Ceren Göğüş, Melisa P. Somer, Öznur Erboğa, Pınar Gökbayrak

Bodrum Grubu: Cem Çelik, Özgür Bingol, İlke Barka, Emre Savga, Cem Himmetoğlu, Tolga Yağlı, Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar.

Marmaris Grubu: Sait Ali Köknar, Burcu Serdar Köknar, Özgür Esra Kahveci, Özlem Berber, Gülenay Erdem, Birsin Çolakoğlu, Esra Sönmez, Sedef Soykam, İsmet Güngör

Fethiye Grubu: Arda İnceoğlu, İpek Yürekli, Müge Belek, Frederico Fialho, Arman Şen, Yelda Gin, Yasin Özdemir, Esra Gemici

Antalya Grubu: Hüseyin Kahvecioglu, Nurbin Paker Kahvecioglu, İpek Akpınar, Deniz Aslan, Nil Aynalı, Cem Kozer, Tuğba Okçuoğlu, Alper Derinboğaz, Ekin Aytaç, Birge Yıldırım, Gizem Candemir, Sevince Bayrak, Oral Göktaş, Hale Gönül

fotoğraflar: Bilge Ar

http://www.yapi.com.tr/haberler/rotterdam-bienalinde-turk-mimarlar_27479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!