Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus Gazprom'un Gözü Bursa'da!

Rusya'dan gelen doğalgazda fiyat indirimini nihayet kabul eden Gazprom, Ali Şen ile birlikte Bursagaz'a teklif veriyor. Özelleştirme İdaresi

Sabah
Rus Gazprom'un Gözü Bursa'da!

b>Rusya'dan gelen doğalgazda fiyat indirimini nihayet kabul eden Gazprom, Ali Şen ile birlikte Bursagaz'a teklif veriyor.

Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan Eskişehir ve Bursa Doğalgaz Dağıtım şirketleri için holdingler sıraya girdi. Teklif verenler arasında Rusya'dan gelen doğalgazda aylarca Enerji Bakanlığı ile fiyat pazarlığı yapan ve geçtiğimiz hafta indirimi kabul eden Gazprom'un da bulunduğu öğrenildi. Gazprom'un talip olduğu il ise 375 bine yakın abonesi olan Bursagaz. Rus şirketin ihale ortağı da Ruslarla doğalgaz pazarlığında arabulucu olarak bilinen Ali Şen.

Gazprom ve Şen'in yanı sıra Bursa ve Eskişehir Doğalgaz şirketlerine Koç, Sabancı gibi büyük grupların da ilgi gösterdiği ifade ediliyor. Her iki ilin doğalgaz dağıtımını isteyen bir başka yabancı yatırımcı ise Fransızlar'ın halen kamu kimliğini koruyan ve bu nedenle sürekli Avrupa Birliği'nin ilgili komisyonundan ihtar alan Gaz de France.

ABONESİ HAZIR
Bursa ve Eskişehir'de 8 Aralık Pazartesi günü akşamı sona erecek ihale süreci Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) düzenlediği doğalgaz dağıtım ihalelerinden farklı bir önem taşıyor.

Çünkü her iki ilde de yatırımlar çoktan bitmiş ve gaz kullanımı başlamış durumda. Yani alıcılar "müşterisi net olarak belli" bir yatırıma teklif verecekler. Her iki şehrin de sanayi şirketlerine yakın oluşu cazibesini artıran bir başka etken.

Çekim merkezini oluşturan bir başka nokta da her iki şehirdeki mevcut aboneler ile doğalgaz kullanmak için sırada bekleyenler.

1997 yılından bu yana doğalgaz kullanılan Bursa'da bugün Bursagaz'ın tam 374 bin 993 abonesi var. Şirketin geçen yıl net satışları 36.8 trilyona ulaşmış durumda. Aynı şekilde 1995 yılında şehir için doğalgaz iletim hattı inşaası tamamlanan Esgaz'ın da 103 bin 400 abonesi bulunuyor. Geçen yıl 25.4 trilyon lira net satışı olan şirketin 2002 yılı karı 3.9 trilyon lira düzeyinde.

Özelleştirme ucuzluk getirecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrik piyasasında özellikle sanayi tüketicileri için hemen bugünden itibaren fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşanmasının mümkün olduğunu bildirdi. II. Sanayi Kongresi'nde konuşan Günay, Botaş'ın alım sözleşmelerinin özel sektöre devrinin gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayarak, "BOTAŞ'ın bağıtlamış olduğu kontratların devrinin de bir an önce işleme konulması ve halen belediyelerin elindeki gaz dağıtım hizmetlerinin ivedilikle özelleştirilmesi halinde, doğalgaz fiyatlarında büyük düşüşler yaşanması mümkündür'' dedi.

Bu arada EPDK'nın dün düzenlediği Ereğli (Konya) Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesi 0.172 sent/kilovatsaat ile en ucuz teklifi veren Gaznet'te kaldı. Gaznet'in ortağı STFA Holding Yönetim Kurulu Danışmanı Gültekin Çınar, Ereğli'ye 10 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Bursa-Rusya hattı!
Bursa, işadamı Ali Şen ve Gazprom için özel bir önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde Botaş kontrat devir ihalesine çıkacak. Aylar süren görüşmelerden sonra EPDK ve Botaş, Türkiye'ye gaz satan şirketlere böyle bir öncelik verilebileceği konusunda anlaştılar. İşte bu nedenle Rusya'dan gelen doğalgazın bir bölümünün devrinin Ali Şen'in şirketine verileceği neredeyse netleşti. Şen ve Gazprom Botaş'ın dışında kendi getirecekleri bu gaza şimdiden pazar bulmaya çalışıyorlar. Üstelik bu rekabet Bursalıların işine de yarayabilir. Botaş aradan çıktığı için Gazprom, Şen'in şirketine dolayısı ile Bursa'ya doğalgazı ucuza verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-gazpromun-gozu-bursada_7842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!