Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus Tekelini Ortadan Kaldıracak Proje!

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesi Rusya’nın elini Avrupa pazarında zayıflatacak. Türkiye’nin enerji güvenliğinde oynadığı büyük rol ise TAP ve TANAP ile daha da öne çıkıyor.

yapi.com.tr
Rus Tekelini Ortadan Kaldıracak Proje!

Akşam'ın haberine göre, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya dağıtacak olan Güney Gaz Koridoru projesi Rusya ile rekabette Azerbaycan’ın elini rahatlatacak. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Cemil Ertem, “Rusya ile Azerbaycan (Şah Deniz) enerji kaynakları çok ciddi rekabet edebilir. Eğer TAP ve TANAP’ın da içerisinde yer aldığı Güney Gaz Koridoru hayata geçerse Azerbaycan’ın Rusya karşısında Avrupa Birliği’nde doğal gaz fiyatı, taşınması ve proje maliyetlerinde rekabet şansı olacaktır” dedi.

Ertem, AB’ye doğal gaz ihraç eden Rusya’nın, bu bölgede tekel haline gelmesinde Almanya’dan uzun bir süre destek gördüğünü ifade ederken AB’nin enerji konusundaki sorunların çözümüne yönelik “üçüncü enerji paketi” hazırlandığını kaydetti.Ertem, AB’nin birçok ülkesini etkileyen ekonomik krizin sona ermesiyle ekonomide hızlı büyüme beklentisi, sanayide enerji talebinin artacağı yönündeki öngörüler nedeniyle ülkelerin yükselen enerji maliyetlerini aşağıya çekme ve enerji çeşitliliği oluşturmaya çalıştığını ifade etti.

"Güvenliği beraber sağlarız"

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile TANAP projesine imza atan Başbakan Erdoğan hattın güvenliği için ortak çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

"Yeni düzende farklı bir enerji oyunu oynanıyor"

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Cemil Ertem, son dönemde gündemde çokça konuşulan Kuzey Irak’ın doğalgaz ve enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasında Türkiye’nin jeopolitik konumu yüksek bir şekilde stratejik öneme sahip olduğuna işaret etti. Ertem, “Enerji piyasalarındaki oyun değişti. Yeni düzende yeni bir enerji oyunuyla ve yeni oyuncularla karşı karşıyayız. Avrupa’ya Azerbaycan ve Irak enerji kaynaklarının ulaştırılmasında Türkiye çok önemli rol üstlenebilir” dedi.

"Bu bir AB projesidir"

AB’nin Enerji kaynaklarını çeşitlendirme doğrultusunda adımlar attığını, bu kapsamda bünyesinde TANAP ve TAP’ın da bulunduğu “Güney Gaz Koridoru”nun oluşturulduğunu ifaden Ertem, “Azerbaycan doğal gazını Avrupa’ya taşıması planlanan TANAP ve TAP, AB için Rusya doğal gaz kaynaklarına ciddi alternatif oluşturabilir” ifadesini kullandı. Ertem Gazprom’un indirimli gibi gösterdiği gaz fiyatlarını da eleştirdi.

Rekabet şansı doğdu

Önümüzdeki dönemde Avrupa pazarı için çok önemli bir rekabet ortamı oluşacağının altını çizen Cemil Ertem, “Rusya ile Azerbaycan enerji kaynakları çok ciddi rekabet edebilir. Eğer TAP ve TANAP hayata geçerse Azerbaycan’ın Rusya karşısında AB’den gaz fiyatı, taşınması ve proje maliyetlerinde rekabet şansı olacaktır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-tekelini-ortadan-kaldiracak-proje_110387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!