Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus ve Hazar Petrolleri Boğazları By-Pass Edecek

Ekoil Uluslararası Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Thrace Development Company Ltd, Rus, Hazar ve Kazak petrollerini İstanbul ve Çanakkale Boğazla

Dünyab>Ekoil Uluslararası Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Thrace Development Company Ltd, Rus, Hazar ve Kazak petrollerini İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nı by pass ederek Ege ve Akdeniz'e taşımak üzere Samsun-Yumurtalık ve Midye (Kıyıköy)-Saros güzergahlarında birer petrol boru hattı kurmak üzere Türk makamlarına başvurdu.

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, tehdit oluşturduğu gerekçesiyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişi tehlikeli bulunan Kazak, Rus ve Hazar petrollerinin boğazları by pass ederek geçmesini sağlayacak iki proje için ilk adımlar atıldı. Karadeniz'deki limanlara ulaştırılacak sözkonusu petrolleri, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanmadan Ege ve Akdeniz'e taşıyacak iki petrol boru hattını inşa etmek üzere üzere iki şirket başvuruda bulundu.

Ekinciler, Samsun-Yumurtalık'ı istedi

Ekinciler Holding'in iştiraki Ekoil Uluslararası Petrol. San. Tic. A.Ş. Kazakistan ve Rusya Federasyonunda üretilen ve Karadeniz’deki Odesea, Novorossijsk, Tuapse ve Batum ham petrol terminallerinden, 200-300 bin tonluk gemilere yüklenerek Samsun’a getirilecek olan ham petrolü Avrupa ve ABD’ye gemilerle nakletmek amacıyla, Samsun-Yumurtalık arasında boru hattı inşa etmek istediğini bildirdi. Şirket konuyla ilgili olarak 9 Temmuz 2003 tarihinde verdiği dilekçenin ardından bunu tamamlayan ikinci bir dilekçeyi de 22 Temmuz 2003 tarihinde Genel Müdürlüğe ulaştırdı. Şirket, boru hattını inşa etmek üzere belge talebinde bulundu.

Trakya'da Midye-Saros hattı

Thrace Development Company Ltd. Şirketi de 17 ve 27 Haziran 2003 tarihlerinde verdiği birbirini tamamlayan iki ayrı dilekçeyle, Hazar havzasında üretilen ham petrolü, Rusya ve Gürcüstan’daki ham petrol terminallerinden, büyük tonajlı gemilere yükleyerek boğazları by-pas ederek Kırklareli’nin Kıyıköy (Midye) Kasabasının 3,5 km. açığına ve oradan da boru hattı ile Saros Körfezi, Keşan İlçesi İbrikbaba Köyüne ulaştırmak istediğini bildirdi. Thrace Ltd, sözkonusu petrolü oradan da gemilerle Avrupa, ABD ve diğer uluslararası pazara aktarmayı hedeflediğini bildirdi. Şirket, bu proje çerçevesindeki Midye-Saros ham petrol boru hattını inşa etmek üzere belge istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-ve-hazar-petrolleri-bogazlari-by-pass-edecek_5342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!