Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya, Truva Hazinesi'ni Ganimet Sayıp Vermedi

Truva Hazinesi'nin büyük bir bölümünü 2. Dünya Savaşı'nda 'savaş ganimeti' olarak alıp ülkesine götüren Rusya, Türkiye'nin talebini reddetti.

Yeni Şafak Gazetesi
5 Rusya, Truva Hazinesi'ni Ganimet Sayıp Vermedi

urtdışına kaçırılan tarihi eserlerin geri getirilmesi için düğmeye basan Türkiye, ilk iş olarak Çanakkale'den kaçırılan Truva Hazinesi'ni Rusya'dan geri istedi. Truva Hazinesi'nin büyük bir bölümünü 2. Dünya Savaşı'nda 'savaş ganimeti' olarak alıp ülkesine götüren Rusya, Türkiye'nin talebini reddetti. Truva Hazinesi tarihin en büyük hazinesi olarak gösteriliyor ve kaçırılan eserler Moskova Puşkin Müzesi'nde sergileniyor.

Rusya Tarihi Eserler Komisyonu yetkilisi Anatoliy Vilkov, Bakan Ertuğrul Günay'ın kaçırılan eserleri almak için yaptığı çağrıya olumsuz cevap verdi. Rusya Tarihi Eserler Komisyonu, Truva Hazinesi'yle ilgili ihtilafın ancak ve ancak Rusya ile Almanya arasındaki görüşmelerle çözüme kavuşturulabileceğini açıkladı. Rusya'nın benimsediği yeni yasalarla zamanında gizli ganimet olarak tutulan birçok tarihi eserin günümüzde, 'Rusya federal mülkiyeti' statüsüne kavuşturulduğu açıklanıyor.

Truva Hazinesi'nin Almanya tarafından değil de Türkiye tarafından iade edilmesi istenirse Rusya'nın tavrı ne olacak sorusuna ilginç cevap veren Rus yetkililer, "Türkiye'nin muhatabı biz değiliz. Truva Hazinesi savaş tazminatı olarak Almanya'dan alınıp Rusya'ya getirildi" ifadesini kullandı. Truva Hazineleri, Çanakkale'ye 30 kilometre uzaktaki Truva Antik Kenti'nden, 1873 yılında, Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından çalınıp Almanya'ya kaçırılmış 2. Dünya Savaşı yıllarında da hazine savaş ganimeti olarak Rusya'ya götürülmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-truva-hazinesini-ganimet-sayip-vermedi_58197.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • o zamanlar rusyalıların sanat eserleri ve ganimetleri olmadığını düşünüyorum. bunun gibi birçok ganimet ülkemizden çok gizlice kaçırıldı. kaçırılan hazineler: almanya-bergama zeus sunağı, rusya-truva hazinesi-bizans haçı, ingiltere-karun hazinesi-lidya kaya mezarı, abd-elmalı hazinesi-bergama zeus anıtı. daha çok var ama saymayayım. fakat o ülkelerle ithalat ihracatta anlaşıyoruz, var bunda bir iş, gerisini bilemem. üzülmeyin arkadaşlar. YANITLA
  • bunları bizden aldılar kendılerınde eser bulamadıkları için YANITLA
  • türkler o sırada asıp kesmekle uğraşıyordu ezelden beri sanat ve sanatçının yanında durmadık şimdi de beceremiyoruz ... YANITLA
  • Bu eserler neden en çok Türkiye'den kaçırılıyor? YANITLA
  • bunlar kacırılırken türkler ne yapıyordu acaba? YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!