Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rusya’daki Tehlikeyi Gören Akçansa, Afrika’ya Yöneldi

Akçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, Gürcistan olayları ve sonrasında ihracatın yarı yarıya düştüğünü söyledi. Gürdal “Rusya’nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 20 civarındaydı şu anda yüzde 10’a düştü. Aslında sıcak gelişmeler öncesinde Rusya’da talebin üzerinde çimento arzı oluşmuştu. Biz talebin daralacağını tahmin ederek Afrika’ya

Milliyet GazetesiAkçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, Gürcistan olayları ve sonrasında ihracatın yarı yarıya düştüğünü söyledi. Gürdal “Rusya’nın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 20 civarındaydı şu anda yüzde 10’a düştü. Aslında sıcak gelişmeler öncesinde Rusya’da talebin üzerinde çimento arzı oluşmuştu. Biz talebin daralacağını tahmin ederek Afrika’ya yöneldik. Rusya’daki kaybımızı Afrika’dan çıkarıyoruz” dedi.

Afrika’nın Akçansa için çok önemli bir pazar haline geldiğini belirten Gürdal, ihracatın yarıya yakın kısmını Batı Afrika ülkelerine yaptıkları söyledi.

Yarıyıl cirosu 405 milyon YTL

Hakan Gürdal, bu yılın ilk yarısını 405 milyon YTL ciro ile kapattıklarını, Çanakkale’deki ikinci üretim hattınının devreye girmesinin etkilerini ise ikinci 6 ayda göreceklerini ve 2008 için 850 milyon YTL civarında ciro hedeflediklerini belirtti. Suriye ve Irak’taki pazara yönelik yeni yatırım yapabileceklerinin sinyalini veren Gürdal şöyle konuştu: “Suriye, Irak pazarına sadece gemiyle mal göndermek yerine orada kalıcı olabilmenin arayışını sürdürüyoruz. Bunlar tesis de olabilir iş ortaklığı da. Araştırmalarımız devam ediyor.”

Gürdal, ABD’ye 3 yıl önce ihracatın durduğunu belirterek “Seçimlerden dolayı 2009’un ABD’de durağan geçeceğini öngörüyoruz. Ancak 2010’da düşük alkali oranlı çimento ihraç etmeye başlayabiliriz” dedi.

4 beton tesisi açacak

Gürdal, 6.7 milyon ton klinker, 9 milyon tona kadar da çimento üretim kapasitesine sahip olduklarını, bu yıl 6-6.5 milyon ton arasında çimento satışı hedeflediklerini söyledi. Bu yılki yatırım bütçelerinin 60 milyon dolar olduğunu, yılın ikinci yarısı için 20 milyon dolar kaldığını ifade eden Gürdal, 4 beton tesisi ve bir agrega ocağı açacaklarını, Çanakkale’ye 10 megawatlık rüzgar enerji santrali kuracaklarını söyledi. Gürdal, çimentoda yüzde 13 pazar payıyla birinci sırada olduklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyadaki-tehlikeyi-goren-akcansa-afrikaya-yoneldi_63461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!