Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgâr Başvurularında İptal Yok, Eleme Olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 1 Kasım 2007'de aldığı rüzgâr enerjisi lisans başvurularının incelemesi devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra lisans verme aşamasına geçilecek.

Zaman Gazetesi
Rüzgâr Başvurularında İptal Yok, Eleme Olacak

b>Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 1 Kasım 2007'de aldığı rüzgâr enerjisi lisans başvurularının incelemesi devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra lisans verme aşamasına geçilecek. Rüzgâr lisans başvurularının iptal edileceği yönündeki duyumlarının da asılsız olduğu belirtiliyor. Kurul yetkilileri, herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını vurgularken, bazı bölgelerde yoğunlaşan başvurulardan eleme yapılacağı bilgisini verdi. Başvurularda daha çok Çanakkale, Manisa, İzmir, Balıkesir ve Hatay illeri öne çıkıyor.

Pek çok yerli ve yabancı yatırımcı toplam 78 bin Megawatlık (MW) lisans başvurusu yapmıştı. Bu rakam Türkiye'nin halen rüzgâr enerjisinde kurulu gücün iki katına denk geliyor. Yeni yatırım başvurularının rakamsal boyutu ise 150 milyar doları buluyor. 700'ün üzerinde yatırımcının yaptığı başvuruların geleceği, iletim sorununun çözülmesine bağlı. EPDK, lisans verebilmek için Enerji Bakanlığı'na bağlı Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ)'nin görüşünü isteyecek. TEİAŞ'ın uygun görüş vermediği hiçbir projeye Kurul lisans vermeyecek. Enerji Bakanlığı yetkilileri, rüzgâr gibi yerli enerji kaynaklarını harekete geçirecek projeleri destekledikleri görüşünü yinelerken, son yapılan lisans başvurularını abartılı buluyor. Yetkililer, mevcut iletim altyapısının tüm başvuruları taşıyamayacağını vurgulayarak, kurulacak santrallarla elektrik iletim altyapısının uyumlu olması gerektiği bilgisini verdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-basvurularinda-iptal-yok-eleme-olacak_57491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!