Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgar Enerjisi Ufukta

Hükümetin, işletmelerin otoprodüktör rüzgar enerji santralı kurabilmelerine imkan sağlayan yeni düzenlemesi, 'detayları eksik olmakla birlikte güze

Akşamb>Hükümetin, işletmelerin otoprodüktör rüzgar enerji santralı kurabilmelerine imkan sağlayan yeni düzenlemesi, 'detayları eksik olmakla birlikte güzel bir gelişme' olarak nitelendirildi.

Hükümet, bir yandan geçmiş hükümetlerin yaptığı pahalı doğalgaz anlaşmalarındaki fiyatları aşağı çekmeye çalışırken bir yandan da rüzgar santral evinin önünü açmaya başladı. 'Güç Enerji' şirketi ile Çeşme Alaçatı'da Türkiye'nin ilk özel sektör rüzgar enerji santralını kuran Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, konuya ilişkin açıklamasında 'Güzel bir gelişme oldu. Hükümet, işletmelerin otoprodüktör rüzgar enerji santralı kurabilmelerine müsaade etti. Türkiye'nin yalnızca karasal alandaki 55 bin MW'lık rüzgar enerjisi potansiyeli değerlendirilmeyi bekliyor' diye konuştu. Zorlu, artık tek tek fabrikaların veya birkaç işletmenin bir araya gelerek kendi ihtiyaçları olan enerjiyi kuracakları rüzgar santrallarıyla karşılayabileceğini söyledi. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin hazırladığı Avrupa Rüzgar Atlası'na göre Ege Denizi'nin batı ve Kuzey Avrupa bölgelerinin mükemmel seviyede rüzgar hızına sahip olduğunu gösterdiğini belirten Zorlu, 'Ayrıca Türkiye'nin batı ve kuzey sahilleriyle iç kesimlerinde bazı tepelerde, özellikle Karaburun Yarımadası, Çanakkale sahilleri ve Boğazı, Güneydoğu Anadolu ile Kuzey Anadolu tepelerinin rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek bölgeler olduğu saptanmıştır' dedi.

6 santral kuracaklar

Enerji Bakanlığı ile EPDK'da çok ciddi çalışmalar ve yeni düzenlemeler yapıldığını anlatan Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu, 'Biz yeni rüzgar enerjisi santralları kurmak için hazırlıklıyız. Türkiye'nin en gelişmiş rüzgar enerji santralını Bandırma'da kurmayı planlıyoruz. Ege'de 6 bölgede daha santral kurmak için başvurumuzu yaptık. Yönetmeliğin çıkmasının ertesi günü Bandırma projemize start vereceğiz' diye konuştu. Daha önce ihalesi yapılan 13 rüzgar enerji santralının da beklemede olduğunu hatırlatan Zorlu, bunların akıbetinin ise bakanlık ile EPDK arasında yapılacak uzlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-enerjisi-ufukta_5494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!