Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rüzgâr Türbinine 30 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Rüzgar enerjisi santrallerinde kule açığını gören Ateş Çelik, bu alana 30 milyon TL'lik yatırım kararı aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan'a göre Türkiye 2023 yılına kadar yaklaşık 8 bin adet rüzgâr kulesine ihtiyaç duyacak.

Zaman Gazetesi
Rüzgâr Türbinine 30 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

Rüzgar enerjisi santrallerinde kule açığını gören Ateş Çelik, bu alana 30 milyon TL'lik yatırım kararı aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan'a göre Türkiye 2023 yılına kadar yaklaşık 8 bin adet rüzgâr kulesine ihtiyaç duyacak. Şirket, ilk etapta yılda 100 kule üretmeyi hedefliyor. Aile şirketi olarak faaliyet gösteren Ateş Çelik, enerji santralleri ve endüstriyel tesisler için, ağır çelik yapılar, basınçlı ve basınçsız ekipmanlar ve depolama tesisleri üretiyor.

Kemalpaşa'daki tesislerde yeni yatırım hakkında gazetecilere bilgi veren Mahmut Güldoğan, yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmak için 6 aydır çalışma yaptıklarını söyledi. Kule üretiminde yatırım kararı aldıklarını anlatan Güldoğan, yabancı ortaklık görüşmelerinin de sürdüğünü vurguladı. Güldoğan'ın verdiği bilgiye göre Aliağa'da kurulacak yeni tesiste 2012 yılı başında üretime başlanacak. Ateş Çelik, yatırımın yüzde 40'ını öz kaynaklarıyla yapacak.

2023 yılına kadar Türkiye'de 20 bin megavatlık kurulu rüzgâr enerjisi gücünün öngörüldüğünü anlatan Mahmut Güldoğan, "Bu ne kadar hayata geçer bilmiyoruz. Türkiye'nin bu yatırıma ihtiyacı var. Karamsar bir gözle baksak dahi 10-12 bin megawatlık bir güç kurulur. Bu da yıllık 300-400 kule ihtiyacı demektir. Biz yıllık 100 kule üreterek pazarın yüzde 25'ine talibiz. Ateş Çelik olarak yapacağımız yatırımla, sektörün en önemli oyuncularından biri olacağız." dedi.

Halen Türkiye'de kullanılan rüzgâr türbini ve kulelerinin büyük bölümü ithal ediliyor. Yapacakları yatırımla dışa bağımlılığı azaltacaklarını kaydeden Güldoğan, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan'a da ihracat yapacaklarını aktardı. Yeni tesiste 150 kişi çalışacak.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-turbinine-30-milyon-dolarlik-yatirim-yapacak_83394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!