Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Rüzgâr ve Güneş Türkiye’ye Yeter’

Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelinin Avrupa ülkelerine oranla oldukça yüksek olmasına karşın, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmaması için uluslararası lobilerin etkin olduğuna dikkat çeken uzmanlar, TBMM’de görüşülmek üzere bekleyen Yenilenebilir Enerji Yasası’nın hızla yasalaşması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
‘Rüzgâr ve Güneş Türkiye’ye Yeter’

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi çevre sorunlarının sıklıkla tartışıldığı günümüzde, dünyada gittikçe önem kazanmaya başlayan yenilenebilir enerji alanında Türkiye’de atılan adımlar yetersiz kalıyor. Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelinin Avrupa ülkelerine oranla oldukça yüksek olmasına karşın, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmaması için uluslararası lobilerin etkin olduğuna dikkat çeken uzmanlar, TBMM’de görüşülmek üzere bekleyen Yenilenebilir Enerji Yasası’nın hızla yasalaşması gerektiğini söyledi.

Marmara Üniversitesi Yeni Teknolojiler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve EUROSOLAR Avrupa Yenilenebilir Enerjiler Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Türkiye’nin rüzgâr enerjisi potansiyelinin Almanya’dan 2 kat fazla olmasına karşın Türkiye’de buna yönelik adımların yetersiz olduğunu söyledi. Bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kullanımı için de Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, enerji üretiminde Türkiye’nin fosil yakıtlardan vazgeçmesi gerektiğini vurguladılar. Akademik çevreler, çevre dostu rüzgâr enerjisinin, artan enerji maliyetleri karşısında ülkeler için önemli bir kaynak olarak görülmesine karşın, Türkiye’de rüzgâr enerjisi gözardı edilerek, doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtlara yönelik yatırımlarda ısrar edilmesine tepkili.

‘Yenilenebilir enerji ihtiyacımızı karşılar’

Uyar, gelişmiş ülkelerin Termik Santralları kapatmasına karşın, Türkiye’nin halen uzun vadeli ithal kömür anlaşmaları yapmasını eleştirerek şöyle devam etti: “ABD 25 bin megawatt ile rüzgâr enerjisi üretiminde birinci, Almanya 16 bin Megawatt ile ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye’nin ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretecek kapasite 30 bin Megawatt’dır. 1973 yılından başlayarak planlanan 100 nükleer santralın ihalesinin durdurulduğu, 1978’den bugüne kadar tek bir tane bile yeni santral siparişinin gerçekleşmediği ABD, Türkiye’nin bütün elektrik ihtiyacını karsılayacak kadar elektriği rüzgârla üretiyor. Almanya’da ise her yıl bir nükleer santral kapatılıyor. Türkiye’nin de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerekmektedir.”

TBMM’de görüsülmek üzere bekleyen “Yenilenebilir Enerji Yasası”na da değinen Uyar, yasada yapılacak değişikliklerle evlerde ve işyerlerinde elektrik üretmenin mümkün olacağını ancak ekonomiyi yöneten bakanlıkların yasanın çıkartılmasını istemediğini ifade etti. Bu konuda kamuya önemli görevler düştüğüne vurgu yapan Uyar, “Yalnızca rüzgâr enerjisi ile toplam elektrik gereksiniminin iki mislini karşılayabilecek olan Türkiye’nin enerjisinin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden yararlanarak karşılaması mümkündür” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-ve-gunes-turkiyeye-yeter_71434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!