Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saat Kulesi Zamana Yeniliyor

İzmir’in simgesi tarihi saat kulesi, bakımsızlıktan dökülmeye başladı. Saat kulesinin 13 yıldır restore edilmediğini belirten uzmanlar, her 5 yılda bir yapılması gereken bakım çalışmalarının da aksadığını söylüyor.

NTV/Mustafa Kemal KIRUK
Saat Kulesi Zamana Yeniliyor

zmir'in Konak Meydanı’ndaki tarihi saat kulesi kentin 106 yıllık tarihini yansıtıyor. İşgale ve kurtuluş savaşına tanık olan 25 metrelik saat kulesi, 1928 ve 1974 yılındaki depremlerde hasar gördü. Ancak kısa sürede onarılarak eski haline getirildi. Birçok kişinin randevulaşıp buluştuğu, önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği bu tarihi eser, bugünlerde bakımsız bir halde kaderine terkedildi.

Duvarları çatlayan, sıvaları dökülen tarihi saat kulesi için İzmirliler tepkili. İzmir Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, “Bütün dünya İzmir’i saat kulesi ile tanır. Bu saat kulesinin önünde sevgililer buluştu, küskünler barıştı, dostluklar sevgi ve hoşgörü hep bu saat kulesinin etrafında gerçekleşti. Burayı İzmir’e kazandırsınlar, çünkü İzmir saat kulesini kaybederse birçok şeyi kaybetmiş oluruz” dedi.

13 yıldır saat kulesine restorasyon yapılmadığınıbelirten mimar Tamer Pakpen de, kulenin acilen bakıma alınması gerektiğini söylüyor.

Pakpen, saat kulesinin restorasyonu daha önce birkaç sefer yapıldı. Fakat yeterli değil, taşıyıcı sistemde çok ciddi birşley olduğunu zannetmiyorum. Kısmi bir bakımdan geçirilmesi çatlakların da dikişlenmesi gerekiyor ki, daha uzun yıllar kalabilsin. Bunun 5 yılda bir tekrarlanması gerekiyor” diye konuştu.

İzmirliler kentle bütünleşen saat kulesine bakım yapılmasi için yetkilileri göreve çağırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saat-kulesi-zamana-yeniliyor_52308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!