Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sabancı'ya 865 Milyon Euroluk Enerji Kredisi

Enerjisa Enerji Üretim AŞ, 1. faz yatırımları olan 10 hidroelektrik santralı ve bir doğalgaz santralı için 865 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Sabancı Holding AŞ ve Avusturya elektrik şirketi Verbund ortaklığı olan Enerjisa için hazırlanan finansman paketi, Dünya Bankası'nın yan kuruluşu olan IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Akbank TAŞ

Referans Gazetesi
Sabancı'ya 865 Milyon Euroluk Enerji Kredisi

Enerjisa Enerji Üretim AŞ, 1. faz yatırımları olan 10 hidroelektrik santralı ve bir doğalgaz santralı için 865 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Sabancı Holding AŞ ve Avusturya elektrik şirketi Verbund ortaklığı olan Enerjisa için hazırlanan finansman paketi, Dünya Bankası'nın yan kuruluşu olan IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Akbank TAŞ ve WestLB AG koordinasyonundaki uluslararası finans kuruluşları tarafından verildi.

Paket kapsamında kurulacak olan santrallar ile yıllık 12 bin GWh elektrik üretilmesi ve 3.6 milyon müşteriye elektrik sağlanması planlanıyor. Finansman paketinin 2008 yılı sonuna kadar 1 milyar euroya ulaşması planlanıyor.

Enerjisa'nın finansman paketi kapsamında yer alan 1. faz yatırımları kapsamında Seyhan, Ceyhan nehirleri üzerinde ve Çambaşı'nda gerçekleştirilecek toplam 10 hidroelektrik santral ve Bandırma'daki doğalgaz kombine çevrim santralı olmak üzere toplam 1900 MW kurulu güçteki projeler yer alıyor. Finansman paketi, Türkiye serbest enerji piyasasına satış yapan bir özel sektör şirketinin yaptığı en büyük uluslararası finansman anlaşması olarak görülüyor.

2015'e kadar 5 bin MW kurulu güce ulaşırız

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, bu finansman paketi kapsamındaki projelerden başlayarak 2015 yılına kadar en az yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini hatırlatarak, Türkiye'nin enerji tedariki konusunda yaşadığı darboğazı atlatmak için yine 2015'e kadar en az 5 bin MW kurulu güce ulaşacaklarını kaydetti. Hakman ayrıca; "Ortağımız Verbund ile birlikte Türkiye'deki elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı, toptan ve perakende ticareti işlerini geliştirme yolunda kararlılıkla ilerlemekteyiz. Türk enerji sektöründeki liberal piyasa yapısının, elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmelerini de kapsayarak, hızla geliştirilmesi, gelecekteki elektrik arz sıkıntılarının çözümüne olan katkımızı arttırmamıza da imkan sağlayacaktır" dedi.

Finansman sağlayıcısı IFC Güney Avrupa ve Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat ise "Elektrik üretim kapasitesindeki yetersizliğin önlenmesi için bu önemli özel sektör fonunu yarattığımız için son derece mutluyuz. On hidroelektrik santralı ve bir doğalgaz santralından oluşan projeler yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarıdır" dedi.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sabanciya-865-milyon-euroluk-enerji-kredisi_62144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!