Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sabıkalı Pist Uzatılıyor

Atatürk Havalimanı'nda sabıkalı olarak bilinen 06/24 kısa pistin onarım ve uzatılma çalışmaları başladı. Dünya Ticaret Merkezi tarafında kalan Atatürk Havalimanı’na ait arazinin mevcut pist seviyesine gelmesi için öncelikle doldurma çalışmaları yapılacak. 2 bin 300 metrelik pist çok özel asfalt kaplama tekniğiyle inşa edilecek ve uzunluğu 2 bin

Emlak Times
Sabıkalı Pist Uzatılıyor

Atatürk Havalimanı'nda sabıkalı olarak bilinen 06/24 kısa pistin onarım ve uzatılma çalışmaları başladı. Dünya Ticaret Merkezi tarafında kalan Atatürk Havalimanı’na ait arazinin mevcut pist seviyesine gelmesi için öncelikle doldurma çalışmaları yapılacak. 2 bin 300 metrelik pist çok özel asfalt kaplama tekniğiyle inşa edilecek ve uzunluğu 2 bin 550 metreye çıkarılacak.

Pist Onarım ve Uzatım İnşaatı İhalesi’ni kazanan firma, 24 saat çalışarak pist inşaatı için her gün 25 ila 30 bin ton taş doldurması yapacak. Doldurma işi bittiği zaman 5,5–6 milyon ton taş yerin altında kalacak pist de bunun üzerine inşa edilecek. Pistinin onarımında Türkiye’de daha önce hiçbir havaalanında uygulanmamış taş mastik asfalt (Stone mastic) malzemesi kullanılacak.

Doldurma işinden sonra onarım ve uzatma faaliyetine Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) vereceği tarihe göre devam edilecek. Trafiğin aksamaması için pistin olabilecek en az süre trafiğe kapalı kalması gerekiyor. Mevcut proje kapsamında pist Ataköy tarafında 300 metre uzayacak, diğer pist başından ise 50 metre kısalacak ve toplamda 250 metrelik bir uzama elde edilecek. Şu anda Atatürk Havalimanı’nı Florya’ya bağlayan yol da havalimanı sınırlarına dâhil edilecek. 2011 yılında onarım ve uzatma faaliyetleri bittiği ise 06/24, sabıkalı bir pist olmaktan çıkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sabikali-pist-uzatiliyor_73808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!