Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sabit Yatırım Tutarı 3 Milyar Liranın Üzerindeki Yatırımlar 'Stratejik' Oldu

Resmi Gazete'de dün yayınlanan düzenlemetritsiuqe mobri tema yle sabit yatırım tutarı 3 milyar liranın üzerindeki yatırımlar 'stratejik yatırımlar' olarak değerlendirilecek

yapi.com.tr / AA
Sabit Yatırım Tutarı 3 Milyar Liranın Üzerindeki Yatırımlar 'Stratejik' Oldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Resmi Gazete'de dün yayınlanan değişiklikle 3 milyar liranın üzerindeki yatırımlarla ilgili düzenlemeler yapıldığına işaret etti; bir süre önce 1 milyar liranın üzerindeki stratejik yatırımlara yüzde 10 ek vergi indirimi desteği sağladıklarını hatırlattı.

"Bizden ekstra  yatırım indirimi ve KDV indirimiyle ilgili bazı özellikler talep eden yatırımlar vardı. Bize başvurdular, bunu uygun gördük. En önemlilerinden bir tanesi Türkiye'nin doğalgazda enerji güvenliğinde çok önemli bir adımı öngörüyor. Türkiye'de özel sektörün 3 milyar dolarlık birdoğalgaz depolama yatırımı yapılmasıyla ilgili bir girişim var, bunu desteklemek anlamında da böyle bir düzenleme yaptık.

Buradaki kastımız, enerji piyasaları çok hızlı dalgalanıyor. Fiyatlarda aşırı dalgalanmalar olabiliyor. Kış geldiğinde doğalgaz aldığımız ülkelerde ve diğer müşterilerinde aşırı ihtiyaçlar söz konusu olabiliyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki sıkıntılar sebebiyle de doğalgaz akışında sıkıntılar yaşanabiliyor. Türkiye'nin bundan hemen ve doğrudan etkilenmemesi gerekiyor.  Bu da şunu gerektiriyor; Türkiye'nin en az 1 aylık doğalgaz ihtiyacını depolayabilmesi gerekiyor. Sadece bu tesis, Türkiye'nin yaklaşık 1 aylık doğalgaz ihtiyacını depolayacak kapasiteye sahip olacak. Hem fiyat güvenliği hem arz güvenliği anlamında Türkiye'de böyle bir yatırım yapılmasının desteklenmesi gerekiyor".

Türkiye'ye yapılacak bu büyüklükteki bir sermaye girişi ve yatırımın desteklenmesi gerekliliğine işaret eden Bakan Zeybekci, yatırımın kısa zamanda başlayacağını, kapasite olarak etaplar halinde yapılabileceğini, 4 yıla varabilen bir süreçte toplamda 3 milyar doların üzerinde bir yatırımın yapılmış olacağını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sabit-yatirim-tutari-3-milyar-liranin-uzerindeki-yatirimlar-stratejik-oldu_133710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!