Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sağlık Turizmine Belediye Darbesi

İzmir Özel Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Opr. Dr. Ruşen Aydın, birçok sorunla boğuşan özel sağlık sektörünün, 150 milyar dolarlık sağlık turizminde yer alma çabalarının bürokrasi engeline takıldığını söyledi.

Milliyet Gazetesi
Sağlık Turizmine Belediye Darbesi

İzmir Özel Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Opr. Dr. Ruşen Aydın, birçok sorunla boğuşan özel sağlık sektörünün, 150 milyar dolarlık sağlık turizminde yer alma çabalarının bürokrasi engeline takıldığını söyledi. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın teşvik etmediği gibi en büyük sorunun belediyelerle yaşandığını belirten Aydın, "Hiçbir belediye, planlarında sağlık alanı yeri ayırmıyor. Yatırım yapılan alanlar da sağlık alanı kabul edilmiyor. Sağlık turizmiyle ilgili birkaç büyük proje bu engeller yüzünden hayata geçirilemedi. İzmir’e yazık ediliyor" dedi.

'Kaçak' diye yıktılar

Opr. Dr. Aydın, şöyle devam etti: "Örneğin, Kemalpaşa’da sağlık köyü temasıyla bir proje hayata geçirilecekti. Beş yıl önce çalışmaları başlatıldı. 20 dönümlük arazide kurulacak, Avrupa’dan geriatri hastaları getirilecekti. Ama yatırımcısı hala bürokrasiyle uğraşıyor. 5-6 ay önce belediye tarafından 'kaçak' diye binaları yıkıldı.

Gazi Hastanesi Grubu da Menderes’te, Türk ve yabancı hastalara hizmet verecek ruh sağlığı ve geriatri hastanesi kurmak istiyor. Yer var. ‘Orman arazisi’ diye iddia ettiler, olmadığı belgelendi. Bu kez ‘tarım alanı’ dediler, olmadığının belgesi götürüldü. ‘Sağlık alanı’ olarak tasdik etmemek için belediye elinden geleni yapıyor.

Topu taca atıyorlar

Oysa belediyelerin bu yatırımları teşvik etmesi gerek. Yapılacak bir hastane oradaki insana iş imkanı demektir. Bu yatırımlar İzmir’in geleceği için önemli. Ama böyle engelleri anlayamıyoruz. Bizdeki bürokrasi yardımcı değil, tökezletici. Ayrıca, belediyelerin imar planlarını yaparken binde 5 oranında sağlık alanı ayırması gerekiyor ama ayırmıyorlar. Şu anda İzmir’de sağlık alanı diye bir şey yok. Mevcut hastanelerin bir kısmı da sağlık yerine sanayi, konut alanında gözüküyor. Belediyelere bunun için başvurulduğunda zorluk çıkarıyorlar, herkes topu taca atıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/saglik-turizmine-belediye-darbesi_70439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!