Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sahalara 'Kurul' Engeli

İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, otelcilerin şirketi PATERO tarafından Pamukkale'nin Kuzey Kapısı ile Karahayıt arasında y

Yeni Asır
Sahalara 'Kurul' Engeli

b>İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, otelcilerin şirketi PATERO tarafından Pamukkale'nin Kuzey Kapısı ile Karahayıt arasında yer alan bölgede yapımı planlanan "Kamp Spor Kompleksi"ne izin vermedi.

Mücadele sürecek
Pamukkale Turistik ve Termal Otel İşletmeleri Şirketi (PATERO) yetkilileri, "Burada futbol takımlarının kamp yapabileceği tesisler düşünülüyor. Bu iş büyük bir arazi gerekli. Bu işi Bakanlık ve İl Özel İdaresi üstleniyor. Ancak tüm yapıları bölgenin doğal ve tarihi yapısına uygun olarak projelendirilen tesisin yapımına İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izin vermiyor" dediler.

Kurulun kararı ile bakanlık katkılarıyla gerçekleştirilecek önemli bir projenin şimdilik askıya alındığını söyleyen Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, mücadeleyi bırakmayacaklarını söyledi.

Hiç tarihi eser yok
Korkmaz, "Kuzey Kapısı ile yolun üst bölümünde bulunan ve Karahayıt'a doğru uzanan boş Hazine arazileri üzerinde önemli bir proje için yola çıkıldı. Burada 6 adet çim saha ve diğer spor tesislerinden oluşan bir spor kompleksi düşünülüyor. Hiç sorunu olmayan ve projenin çok kısa sürede hayata geçirilebileceği bir yerde zorlukla karşılaştık. Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu 'olmaz, burası SİT alanı' dedi. Oysa bu bölgede hiçbir tarihi eser yok. Ören yeri dışında bir bölge" dedi.

Kür merkezi masada bekliyor
Spor Kompleski ile bağlantılı olarak bölgede kurulacak olan 'kür merkezi' ile ilgili başvuru kurulda bekliyor. PATERO Satış Müdürü Ruken Taneli, "35 milyon dolarlık bu tesisin arsa ve yer temini tamam. Karahayıt ile Akköy arasında kurulacak. 4 yıldır fizibilite, finansman, arazi temini ve planlama çalışmaları sürüyordu. Artık sona gelindi. Kurul'un izninden sonra proje hayata geçirilecek" dedi.

Sorun yok
PATERO'nun projenin 3. ayağı olarak Akköy'de yapacağı iki golf sahasında harhangi bir sorun yaşanmadığı, golf sahası bölgesinin SİT alanı ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı açıklandı.

Vali: Bakan Mumcu destekliyor
Denizli Valisi Gazi Şimşek, Pamukkale projelerine ilk ihale ile başlandığını belirterek, "Kür Merkezi, golf sahaları ve spor kompleksi projeleri ile Pamukkale turizm cenneti ve döviz girdiği sağlayan bir bölge haline gelecek. Uygulama projeleri tamamlanmış bir Pamukkale ve Örenyeri'ne paralel olarak tasarlanan bu yatırıma bakanımız da destek veriyor. Bakanlığa bağlı kuruluş ve kurullar da bu desteği vermeli. Artık Pamukkale için yürümeye başladık ve bu yürüyüş sonuna kadar sürecek" dedi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/sahalara-kurul-engeli_17855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!