Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şahdeniz Projesine Onay Gecikiyor

Azeri doğalgazının Türkiye’ye taşınması için tasarlanan Bakü- Tiflis-Erzurum Boru hattı projesinde kullanılacak Şahdeniz gazının işlenmesine onay g

NTV-MSNBCb>Azeri doğalgazının Türkiye’ye taşınması için tasarlanan Bakü- Tiflis-Erzurum Boru hattı projesinde kullanılacak Şahdeniz gazının işlenmesine onay gelecek yıl başına kadar ertelendi.
Azeri doğalgazının Tiflis üzerinden Türkiye’ye ulaştırılması için planlanan, Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) hattının ana kaynağı durumundaki Şahdeniz gaz yataklarının işlenmesiyle ilgili çalışmaların onaylanmasının, 2003’ün başlarına kadar ertelendiği bildirildi. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkan Yardımcısı İlham Aliyev, gazetecilere yaptığı açıklamada, ertelemenin proje maliyetinin artması nedeniyle yapıldığını söyledi.
Proje çerçevesinde kurulacak platform ve ve sualtı boru hatlarının çekilmesi çalışmalarının maliyetinin arttığını, ancak kendilerine bu konuda bilgi veya açıklama gelmediğini belirten İlham Aliyev, işletimi üstlenen ve projede büyük sermayeyi koyan tarafın BP olduğuna işaret ederek, BP’nin maliyetin artmamasına özen göstermesi gerektiğini kaydetti.
İlham Aliyev, “ellbette SOCAR kendi sözünü söyleyecek. Ancak işletmeci ve sermayedar olan şirket sorumluluğu üstlenir. BP’nin uzmanlarının konuya sorumlulukla yaklaşacaklarına ve projenin hayata geçirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum” dedi.
BTE doğalgaz boru hattı inşaatına da değinen SOCAR Başkan Yardımcısı Aliyev, gaz yataklarının işlenmesiyle ilgili çalışmaların onaylanmasının 2003 Şubat’ında gerçekleşmesi durumunda, hattın 2006’nın başlarında hizmete girebileceğini söyledi.
Petrol konusunda yeni anlaşmaların imzalanıp imzalanmayacağı yolundaki soru üzerine Aliyev, Hazar’ın Azerbaycan’a ait sektörünün önemli bölümüyle ilgili anlaşmaların imzalandığını, bu kontratların tamamının hayata geçirilmesinden sonra ülkeye 50 milyar dolar sermaye koyulacağını belirterek, “Büyük şirketlerin çoğu Azerbaycan’ın petrol anlaşmalarına katılıyor. Ayrıca Azerbaycan’ın kendisinin de (geri kalan) yatakların işlenmesi için yeterli sermayesi var” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahdeniz-projesine-onay-gecikiyor_2086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!