Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sahili Yayalaştırma Projesi Sarsılmaz'ın Direnişiyle Tıkandı

Büyükşehir Belediyesi, 2005'te Yenikapı'yı Beşiktaş Meydanı'na bağlayan güzergâhta yaya yolu yapmayı kararlaştırdı. Güzergâh üzerindeki dükkânların yıkımlarıyla devam eden proje, Sarsılmaz Silah'ın dükkanlarını yıktırmaması yüzünden tıkandı.

Zaman Gazetesi
Sahili Yayalaştırma Projesi Sarsılmaz'ın Direnişiyle Tıkandı

Büyükşehir Belediyesi, 2005'te Yenikapı'yı Beşiktaş Meydanı'na bağlayan güzergâhta yaya yolu yapmayı kararlaştırdı. Güzergâh üzerindeki dükkânların yıkımlarıyla devam eden proje, Sarsılmaz Silah'ın dükkanlarını yıktırmaması yüzünden tıkandı.

İstanbul'un tarihî semtlerinden Beyoğlu Tophane'deki Kılıçali Paşa Camii'nin karşısında bulunan tarihî hamam, önündeki yapılardan kurtuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yenikapı-Beşiktaş sahil yolu düzenleme projesi kapsamında Tophane Meclisi Mebusan Caddesi üzerindeki dükkânların yıkımına karar verdi.

2005 yılında başlayan yıkımda bölgede kalan tek dükkânın sahibi Sarsılmaz Silah AŞ ile belediye anlaşamayınca son yıkım 3 yıldır yapılamıyor. Tophane Meclisi Mebusan Caddesi üzerinde bulunan 19 dükkândan 18'i zabıta ekipleri tarafından yıkıldı. Yaya kaldırımına dönüştürülmesi planlanan caddedeki yıkımlar, dükkânlardan birinin sahibinin belediye ile mahkemelik olması nedeniyle 3 yıldır gerçekleştirilemiyor. Belediye yetkilileri bölgede yıkımı gerçekleştirilecek bina ile ilgili şirketle anlaşamadıklarını ve önümüzdeki günlerde sonuçlanacak mahkemenin kararını beklediklerini söyledi. Belediye yetkilisi, kalan son dükkânın yıkımı için 2005 yılından bu yana çalıştıklarını ancak bir türlü olumlu sonuç alamadıklarını kaydetti. Sarsılmaz Silah Sanayii yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dükkânları yıkım girişimlerinin hem mahkeme, hem de Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından reddedildiğini bildirdi. Sarsılmaz Silah Sanayii, Büyükşehir Belediyesi'nin bu sene içinde bir kere daha kendileri aleyhine dava açtığını ve bu davanın halen sürdüğünü kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılının Haziran ayında başlattığı Yenikapı-Beşiktaş Meydanı sahil yolu yayalaştırma projesi çerçevesinde Tophane Meclisi Mebusan Caddesi'nde 2006'da 2, 2007'de 13, 2008'de de 3 dükkân yıktı. Aynı cadde üzerinde bulunan Sarsılmaz Silah Sanayii'ne ait 4 ve 5 No'lu dükkânların yıkımı, Sarsılmaz Silah Sanayii'nin 2. İdare Mahkemesi'nden aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle gerçekleştirilemedi. Belediye projeyi tıkayan mahkeme kararını kaldırmak için yine mahkemeye başvurdu. Belediye önümüzdeki günlerde görülecek mahkemeden çıkacak sonuca göre proje ile ilgili çalışmalara devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahili-yayalastirma-projesi-sarsilmazin-direnisiyle-tikandi_64091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!