Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sakarya’da Ağaç Katliâmı

Ferizli'nin Değirmencik köyündeki ormanlık alanda demir madeni çıkarmak için yüzlerce ağaç kesildi. Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, ağ

Zaman
Sakarya’da Ağaç Katliâmı

b>Ferizli'nin Değirmencik köyündeki ormanlık alanda demir madeni çıkarmak için yüzlerce ağaç kesildi. Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, ağaç kesiminin devam etmesi halinde ilçenin heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

Sakarya'nın Ferizli ilçesine bağlı Değirmencik köyünde bulunan İstihkam tepesindeki ormanlık alanda demir madeni çıkarmak için ağaçların kesilmesi, ilçe halkının tepkisine neden oldu. Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, ağaç kesiminin devam etmesi halinde ilçenin heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar ağaç katliamının yaşandığı bölgeyi basın mensuplarına gösterdi. İlçenin oksijen deposu olan ormanlık alanın kesilmesine devam edilmesi durumunda ilçenin heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirten Başkan Kaşkaş, şunları söyledi: “Maalesef burada tam bir orman katliamı yaşanıyor. Ben bu olayın iki gün önce ihbarını aldım. Bana Ferizli'nin Belediye Başkanı olarak maalesef haber verilmedi ve hiçbir belge ibraz edilmedi. Ben ormanın katledildiği haberini alınca buraya geldim. Ancak ağaçlar kesilmişti. Ormanın etrafı açılmadan ada şeklinde kesilmiş, dışarıdan bakıldığında görülmüyor.” Durumu Çevre ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bildirdiğini ifade eden Kaşkaş, “Ben bu yaşanan katliamı yetkili tüm mercilere bildirdim. Ayrıca ağaçların kesildiği bölgede maden şirketi kazı çalışmalarına başlayınca ben de şirkete ait kepçeyi mühürleyerek çalışmaları durdurdum. Hem mahkeme nezdinde, hem de resmi makamlar nezdinde bu kıyımı durdurmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Emekli öğretmen Muhittin Döner ise, bölgenin 20 yıl önce ağaçlandırıldığına dikkat çekerek, şöyle yakındı: “İsmini bile bilmediğimiz bir şirket burayı nasıl aldı, bunu bilmiyoruz. Orman işletmesi bur"anın kesilmesi için nasıl izin vermiş, onu da bilmiyoruz. Bir çimento katkı maddesi için bu ormanın tahrip edilmesi yazık.” Öte yandan kesilen yüzlerce çam ağacı Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı işçiler tarafından toplanmaya başladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakaryada-agac-katliami_17171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!