Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Sakin Şehir’de Turizmciye Plan Şoku!

İzmir’in en büyük turizm merkezlerinden olan Seferihisar Doğanbey Termal Turizm Merkezi’nde 1/25 binlik planlara itiraz geldi. Planlara göre 10 bin yataklı çok sayıda tesisin yapılması planlanan 10 bin 800 hektarlık turizm bölgesinde yatırımlar durdu. Yatırımcıya arsa tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan hukuki görüş bekleniyor.

yapi.com.tr
‘Sakin Şehir’de Turizmciye Plan Şoku!

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, zengin termal kaynakları ile İzmir’in yeni turizm merkezi olması planlanan Seferihisar Doğanbey’de plan krizi çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1/25 binlik planlarını yaptığı 10 bin 800 hektarlık İzmir Seferihisar Doğanbey Termal Turizm Merkezi’nin planlarına itiraz geldi. Bu nedenle toplam 10 bin yataklı turistik tesisler kurulması beklenen bölgedeki arazi tahsis çalışmaları durdu.

İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, Seferihisar Doğanbey Termal Turizm Merkezi’nin 1/25 binlik, 1/5 binlik ve 1/binlik çalışmalarının tamamlandığını ancak 1/25 binlik planlara itiraz geldiğini söyledi. İtirazın bir dernek tarafından yapıldığını dile getiren Ediz, “O itiraz paralelinde yeniden çalışma yapılması gerekiyor. Alt ölçekli planlarda bir sorun yok. İtiraza rağmen alt ölçekli planlar doğrultusunda yatırım yapılabilir. İşin bitmeme sıkıntısı yok. Hem Seferihisar Belediyesi hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı uğraşıyor. Çözülebilecek konular ama zaman kaybı oluyor. Yarın yatırımcı ‘ plan da sıkıntı var’ diyebilir.  Bu da sürecin başlamasına engel oluyor. Tereddüt nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan hukuki görüş bekleniyor. Henüz bir görüş gelmedi” dedi.

Çalık'a RES onayı

Öte yandan Yarımada’dan bir de bir imar plan düzenlemesi haberi geldi. Karaburun’da Haseki ve Sarpıncık köylerinde Çalık Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Sarpıncık Rüzgar Enerji Santraline ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile plan açıklama raporları Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. maddesi ve 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2(ç) hükmü uyarınca onaylandı. Bakanlık, bölgede planı resen onaylarken projenin önündeki tüm engelleri de kaldırmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakin-sehirde-turizmciye-plan-soku_128682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!