Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'ne 1 Yılda 100 Bini Aşkın Ziyaretçi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, 1 Ekim’de birinci yılını geride bıraktı. Müze, 1 yılda 100 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edildi. Mardin’in kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserlerin sergilendiği 'Sakıp Sabancı Mardin

yapi.com.tr
1 Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'ne 1 Yılda 100 Bini Aşkın Ziyaretçi

Sabancı Vakfı tarafından restore edilen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, 1 Ekim’de birinci yılını geride bıraktı. Müze, 1 yılda 100 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edildi. Mardin’in kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserlerin sergilendiği 'Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi', yerli ve yabancı turistler ve bölge halkından oluşan geniş bir ziyaretçi kitlesi tarafından ilgiyle takip ediliyor.  

Sabancı Vakfı, bir yıl önce medeniyetlerin beşiği Mardin’de, II. Abdülhamit döneminde Süvari Kışlası olarak yaptırılan, ardından Askerlik şubesi, sonrasında da Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi yapıyı üç yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 'Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi'ne dönüştürdü.  Müze ve Sanat Galerisi, açılışından bu yana geçen bir yılda 100 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edildi.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu, 12 bin yıllık geçmişiyle, insanlığın ortak kültürel mirasını taşıyan Mardin’e yakışan bir müze yapmış olmaktan duydukları mutluluğu ifade ederek, “Bir kent müzesi kentin belleğini oluşturur. Mardin gibi tarihi derinliği olan bir kentte bu müze çok daha büyük bir anlam kazandı. Müze ve Sanat Galerisinin bir yılda 100 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edilmiş olması; Mardin’in kentsel kimliğine katkı sağlamakla kalmayıp, şehrin kültür ve turizmine de çok büyük katkı sağlıyor. Gerek yerli ve yabancı turistlere, gerekse yöre halkına kültür ve sanat yoluyla ulaşmanın en etkili yollarından birisini hayata geçirmiş olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde, Mardin’in kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserler sergileniyor.

Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nin ilk sergisi ise, “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu'ndan Seçmelerle - Doğa, İnsan ve Deniz” oldu. Sergide, bir yıl boyunca Hikmet Onat'dan İbrahim Safi'ye, Şeref Akdik'ten Abidin Dino'ya, Adnan Çoker'den Selma Gürbüz'e Türk resim sanatının geçmişten günümüze bir yansımasını oluşturan 47 farklı sanatçının 75 eseri sergilendi.Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, önümüzdeki günlerde yepyeni bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/sakip-sabanci-mardin-kent-muzesine-1-yilda-100-bini-askin-ziyaretci_83095.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sabancı ailesinin bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik eder, gelecekte Türkiye'ye nice kültür yapılarının kazandırılmasını temenniederim. Saygılarımla Gönül Zeren YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!