Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Salda'da Belediye’nin Yetkileri Referandumla Alınıyor

Salda Gölü kıyısında yer alan Kayadibi Mahallesi’nde referandum yapılacak. Mahalle ‘köy statüsü’ kazanırsa belediyenin göl çevresindeki tüm yetkileri İl Özel İdaresi’ne geçecek. Belediye Başkanı Şenel, referandumun kanunsuz olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Salda'da Belediye’nin Yetkileri Referandumla Alınıyor

Tüm itirazlara rağmen Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılması hazırlıkları sürerken belediyenin yetkileri de elinden alınıyor. Salda Gölü kıyısında yer alan CHP’li Yeşilova Belediyesi’nin yetkilerini elinden almak için Kayadibi Mahallesi’nde referandum yapılacak.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; referandumda vatandaşlara “Yeşilova Belediyesi’nden ayrılarak köy statüsüne geçmek istiyor musunuz?” sorusu yöneltilecek. Kayadibi Mahallesi, CHP’li Belediye’nin Salda Gölü’ne sınırı ve yetkisi olan tek bölge. Referandum sonucunda mahallenin Yeşilova Belediyesi’nden ayrılma kararı çıkması halinde CHP’li Belediyenin Salda Gölü’ndeki yetkisi sona erecek. Kayadibi ve kıyısındaki idari yetkiler Burdur İl Özel İdaresi’ne geçecek.

CHP’li Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, yaptığı değerlendirmede referandum için “yukarıdan talimat geldiği” vurgusunu yaparak, “Kayadibi Mahallesi yedi yıl önce yine bir referandumla belediyemize bağlanmıştı. Şimdi de Kayadibi Mahallesi Muhtarı topladığı imzalarla Yeşilova Kaymakamlığı’na başvurdu ve Burdur Valisi’nin de onayıyla referandum kararı verildi. Muhtarın imza toplaması ve referanduma onay verilmesi birilerinin talimatıyla gerçekleşti diye düşünüyorum.” dedi.

Karar hukuksuz
Referandum kararının hukuksuz olduğunu savunan Belediye Başkanı Şenel, “Anayasa’ya göre bir mahallenin veya bölgenin ayrılması sonucunda belediyenin nüfusu beş binin altına düşecekse bu ayrılma gerçekleşemez. Belediyemizin nüfusu beş binden biraz fazla ve ayrılan mahallenin nüfusu 580 civarında. Kayadibi Mahallesi belediyemizden ayrıldığı takdirde bizim nüfusumuz beş binin altına düşüyor ve bu hem Anayasa’ya hem de kanunlara aykırı. Mahallenin belediyemizden ayrılması durumunda Salda Gölü ile tüm bağlantımız kesilecek ve yetkimiz ortadan kalkmış olacak. Bu mahallede belediyemizin işlettiği bir otel de bulunuyor. Bu mahalle bizim için büyük öneme sahip.” diye konuştu.

Göl iştahlarını kabarttı
Belediye bütçesine büyük gelir sağlayan tesislerin ellerinden alındığını belirten Şenel, Millet Bahçesi bahanesiyle 27 yıldır işletilen tesislerin ellerinden alındığını söyledi. Bu tesislerin bulunduğu alanın kendilerine 27 yıl önce bedelsiz olarak tahsis edildiğini dile getiren Şenel, şunları aktardı: “Salda Gölü kıyısında bir restoranımız vardı. Son yıllarda gelirimiz artmıştı. Burası biraz daha bilinir oldu, insanlar gelip gitmeye başladı ve bu da birilerinin iştahını kabarttı.”

“CHP’li belediye olmamız nedeniyle kıskaca alındık.” diyen Şenel sözlerini şöyle sonlandırdı: “Belediye olarak kumsal üzerine bir şey yapılmasını istemiyoruz. Projenin gölden 4 -5 kilometre uzaklığa götürülmesini istiyoruz. Göle komşu köylerde çivi çakmak yasak ama gölün hemen kıyısında devlet beton da atıyor, kazık da çakıyor. Ne referandum için ne de millet bahçesi projesi için belediyenin fikri sorulmadı. Bunlar yukarıdan, Ankara’dan gelen, toplumdan ve halktan kopuk kararlar.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saldada-belediyenin-yetkileri-referandumla-aliniyor_176502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!