Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sama Dubai'den İETT Arazisi İçin Dilekçe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Levent’teki eski İETT arazisinin satış ihalesini kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş.’nin bir dilekçe vererek ihale işlemlerinin davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulmasını talep ettiği belirtildi.

ibb.gov.tr
Sama Dubai'den İETT Arazisi İçin Dilekçe

stanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Levent’teki eski İETT arazisinin satış ihalesini kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş.’nin bir dilekçe vererek ihale işlemlerinin davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulmasını talep ettiği belirtildi.

Başkan Topbaş: İstanbul’un kaynağa ihtiyacı var
Dün sabah (28 Mayıs) gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da arazinin 705 milyon dolar + KDV olarak belirlenen satış bedelinin çok iyi bir yatırım olduğunu belirterek, “Buradan gelecek para özellikle ulaşım sorununun çözümü için çok önemli bir kaynak. Merkezi yönetimden gelen paylar belli. Başka yerden de bir gelirimiz yok bizim. Kaynakları arttırmak için vergileri arttırmak gibi bir imkanımız da yok. Bizim dönemimizde çıkan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile İstanbul’da hizmet götürdüğümüz alanlar 3.5 kat genişledi. Vilayet hudutlarına kadar hizmet götürüyoruz. Köyler mahallemiz oldu. Köy hizmetleri lağvedildi ve bütün köyler bizden hizmet bekliyor. Bütün bu alanlarda olmamız gerekiyor. 3030 sayılı yasada belirlenen eski kaynaklarımız daha dar çerçevedeydi. Hizmet alanı büyüyünce bu büyümeye rağmen kaynak artışı olmadı. Bilakis ÖTV’den gelen bazı paylar falan da dışta tutulduğu için bir sıkıntı var. Tabi biz ancak böyle idare ederek gidiyoruz. Eski İETT arazisinin satışı da bizim için çok önemli bir kaynak teşkil ediyor ve bu kaynağa ihtiyacımız var. Bu satışta bir terslik olsa bile yine satacağız” diye konuşmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski İETT arazisi ile ilgili açıklaması şöyle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce, Şişli Mecidiyeköy 304 pafta, 1947 ada, 6, 7, 52 ve 78 sayılı parseller ile Kağıthane 247 DY 36 pafta, 8744 ada, 14 sayılı parselde bulunan toplam 46.241 m2 alanlı taşınmazın, 21.03.2007 tarihinde ihalesi yapılmıştır. İhale işlemlerinin başlamasından, satış işleminin gerçekleştiği 21.03.2007 tarihine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne herhangi bir dava tebligatı yapılmamıştır.

Ancak, satış ihalesinin yapılacağı tarihte günlük gazetelerde çıkan haberler üzerine yaptığımız araştırma sonucunda, 19.05.2006 onanlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile TMMOB Mimarlar Odası (İstanbul Büyükkent Şubesi) tarafından İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin 2006/2974 Esasında kayıtlı olarak; TMMOB Şehir Plancıları Odası (İstanbul Şubesi) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İstanbul Şubesi) tarafından da İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin 2007/547 Esasında kayıtlı olarak davaların açıldığı öğrenilmiştir.

Mimarlar Odası tarafından açılan davada, dava dilekçesi ve 21.03.2007 tarihli ara kararı, mahkemece İdaremize 27.03.2007 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Ancak, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından müşterek açılan davada bugüne kadar mahkemece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne resmen yapılmış bir tebligat mevcut değildir.

Ayrıca, TMMOB Mimarlar Odası (İstanbul Büyükkent Şubesi) ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İstanbul Şubesi) tarafından ihale işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin 2006/854 Esasında kayıtlı dava açıldığı bugün (28.05.2007) Mahkemeden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan tebligat ile öğrenilmiştir.

İhaleyi kazanan Sama Dubai Gayrimenkul A.Ş. vekili tarafından bugün (28.05.2007) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilen bir dilekçe ile ihale işlemlerinin belirtilen davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana kadar durdurulması talep edilmiştir.

Söz konusu gayrimenkulün inşaat haklarını düzenleyen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’na ve ihaleye karşı yukarıda belirtilen davaların açılması dolayısıyla ihaleye ilişkin hukuki işlem sürecinin değerlendirilmesi devam etmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sama-dubaiden-iett-arazisi-icin-dilekce_54380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!