Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samistal Yaylası'ndaki 250 Yıllık Taş Evler Korunuyor

Karadeniz Bölgesi'ndeki bazı yaylalar için süren 'imar kirliliği' tartışmalarının aksine Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, denizden 2600 metre yükseklikte bulunan, beton ev yapmanın yasak olduğu Samistal Yaylası’nda 250 yıllık taş ev geleneği yaşatılıyor.

yapi.com.tr
Samistal Yaylası'ndaki 250 Yıllık Taş Evler Korunuyor

Taş mimarinin en güzel ve korunmuş örneklerinin yer aldığı yaylada, taş ustalığının ürünü olan evlerin inşa edildiği, boyları 2 metreyi geçebilen yontma taşlar, dikkat çekiyor. Tamamı taştan oluşan evlerde oturanlar ise yaylayı özenle koruyor. DHA’nın haberine göre; Çamlıhemşin ilçesinin Konaklar Mahallesi, Ortan ve Boğaziçi köyü ile Hemşin ilçesinin Mutlu ve Akyamaç mahallesi sakinlerinin ortak kullandığı denizden 2600 metre yükseklikte yer alan Samistal Yaylası'nda, 250 yıllık taş ev geleneği yaşatılarak, yaylanın doğal güzelliği korunuyor.Bölgenin en yüksek yerleşim yeri olan 75 haneli yaylada, taş mimarinin en güzel ve korunmuş örnekleri yer alıyor. Yaylada, taş ustalığının ürünü olan tek katlı evlerin inşa edildiği, boyları 2 metreyi aşabilen yontma taşlar ise dikkat çekiyor.


Evlerin kapılarındaki ahşap ve demir işçiliği de beğeni topluyor. Tamamı taştan oluşan evlerde oturanlar da doğal güzelliğiyle ilgi çeken yaylayı özenle koruyor. Ahşap ev dahi yapmayan yaylacılar, Haziran ayı ortasında göç ettikleri yaylada 3,5 ay kalıp, hayvancılıkla uğraşıyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samistal-yaylasindaki-250-yillik-tas-evler-korunuyor_167606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!