Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Samsun-Adana-Ceyhan'a Destek Verdik, Kalanı Özel Sektör Eliyle Yürütülür"

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji projelerinin omurgasını oluşturan Ceyhan enerji bölgesini hayata geçirecek çalışmalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Samsun- Adana-Ceyhan petrol boru hattı projesine stratejik önem verdiklerini belirten Yıldız "Yıllık 50 milyon ton petrolü taşıyacak projeye biz stratejik destek verdik. İnanıyorum

Sabah Gazetesi
"Samsun-Adana-Ceyhan'a Destek Verdik, Kalanı Özel Sektör Eliyle Yürütülür"

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji projelerinin omurgasını oluşturan Ceyhan enerji bölgesini hayata geçirecek çalışmalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Samsun- Adana-Ceyhan petrol boru hattı projesine stratejik önem verdiklerini belirten Yıldız "Yıllık 50 milyon ton petrolü taşıyacak projeye biz stratejik destek verdik. İnanıyorum ki projenin geri kalanı özel sektör eliyle yürütülecek" dedi.

Enerji Bakanı Yıldız dün Ankara'da gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Boğazlardaki petrol trafiğini önemli ölçüde azaltacak Samsun-Adana-Ceyhan petrol boru projesine stratejik önem verdiklerini söyledi. "Ben projede bugüne kadar önemli mesafe kat edildiğine ve geleceğe dönük mesafe kat edileceğine inanıyorum" diyen Yıldız bugüne kadar referans değer olarak 30 milyon ton Rus ve Kazak petrolünün proje için taahhüt edildiğini aktardı.

Irak petrolünü Ceyhan'a taşıyan Kerkük- Yumurtalık petrol boru hattına ilişkin anlaşmanın 15-20 yıl süreyle uzatılmasına da yakın olduklarını söyleyen Yıldız "Hat anlaşması bu ay bitti. Yeni anlaşma için Irak Petrol Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor. Müzakeresi devam eden sadece 2 başlık kaldı. Görüşmelerin sonuna geldik diyebiliriz.Hatta 1 hafta 10 gün içinde anlaşma imzalayabiliriz" dedi. Anlaşmanın imzalanmasıyla 3 yıl içinde yaklaşık 35 milyon ton ham petrolün Ceyhan'a akmasını hedeflediklerini anlatan Bakan Yıldız "Bu rakamı 5-6 yıl içinde 70 milyon tona çıkaracak bir yapı için çalışıyoruz" diye konuştu.

Nabucco'da durum

Yıldız, Nabucco'da yabancı ortaklarla görüşmelere hız verdiklerini belirtti. "Nabucco yeniden dizayn edilecek anlaşmalar paketi olacak. Şunu söyleyebilirim ki 7-8 milyar dolarlık proje günü geldiğinde Anayasa paketinden çok konuşulacak. Nabucco ile ilgili milli şirketin kurulmasına ilişkin takvim sürüyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-adana-ceyhana-destek-verdik-kalani-ozel-sektor-eliyle-yurutulur_77892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!