Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne Çevre Felaketi Uyarısı

Samsun Atakum İlçesi Çatalçam Sahili’nde yaşanan çevre felaketine CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca tepki gösterdi: “20 yıllık rant ve beton belediyeciliğinin Atakum Sahillerini getirdiği noktayı derin bir üzüntüyle izliyorum."

yapi.com.tr
Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne Çevre Felaketi Uyarısı

Samsun’un Çatalçam Sahili, kıyıya yakın noktadan denize kanalizasyon karıştığı ve bölgede yaşayanların kötü kokudan ve denizin görüntüsünden duydukları rahatsızlıkları dile getirmeleriyle tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz aylarda sahili ziyaret eden ve sorunları yerinde gözlemleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, vatandaşların tepkilerini kendisine iletmesi üzerine Samsun Çevre Platformu’ndan bilgi aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca yaşanan ekolojik tahribat ve halk sağlığı riskleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Sorunun temelinde rant odaklı projeler var"
Birgün'de yer alan habere göre sorunun temel sebebinin rant odaklı şehirleşme politikası olduğunun altını çizen Karaca; “Saha gezilerimizde de gördüğümüz üzere, Kurupelit Yat Limanı’nın içi kum toplamış, liman kullanılabilir olmaktan çıkmış, yosun kaplanmak sureti ile deniz yüzeyinde kirlilik meydana gelmişti. Yine yanlış bir projelendirmeyle yapılan Dereköy Balıkçı Barınağı’nın da sahillere verdiği zararı üzülerek gözlemledik. Milyonlarca lira harcanarak yapılan mühendislik hatalarıyla dolu projelerin yarattığı aşırı yosunlaşma gibi çevresel olumsuzlukların ana nedeninin; su sirkülasyonun engellenmesi olduğunu tespit ettik. “Yandaşa rant” anlayışıyla hayata geçen projelerin bedelini Samsunlular ve Samsun sahillerindeki canlı yaşam ödüyor.”

"Belediye halk sağlığı risklerini derhal ortadan kaldırmalı"
Bugün Samsunluların karşı karşıya tehlike, bir halk sağlığı sorunu halini almıştır” diyen Biçer Karaca sözlerine şöyle devam etti; “Daha önce sahilde çalışmalar yapılırken kanalizasyon sisteminin zarar gördüğü o günden bu yana giderilmeyen sorunun bugün sistemde süren kaçaklar nedeniyle halk sağlığını tehdit eder noktaya geldiği görülüyor. Vatandaşlar denize girdikleri sahillerde maskesiz dolaşamaz hale gelmiş. Sahildeki görüntüler içler acısı. Samsun Büyükşehir Belediyesi atık suların sağlıklı şekilde bertarafını sağlayıp bu halk sağlığı riskini derhal ortadan kaldırın!”

"Hatalı projelerle Samsun sahilleri talan edildi"
Samsun’un 2008 yılında hazırlanan Çevre Düzeni Planı’nda o tarihten bu yana sürekli değişiklikler yapılarak işlevsiz hale getirildiğini söyleyen Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca sözlerine şöyle devam etti; “AK Parti belediyeciliği Samsun’da mimarlık ve şehir planlama fakültelerinde kentleşme bakımından dünyanın en kötü örneklerinden biri olarak gösterilen bir kent yarattı. Belediye Meclis gündemlerinin yüzde 80’ini oluşturan plan tadilatlarıyla belli kesimlere rant tesis edildi. Yapılan plan değişiklikleri bütünleşik yönetimi imkansız hale getirdi ve proje bazlı imar planı tadilatları ortaya ciddi kentleşme problemleri çıkardı. Samsun’un kesintisiz 40 km’lik sahili yanlış projelerle talan edildi.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-buyuksehir-belediyesine-cevre-felaketi-uyarisi-_173065.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!