Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Samsun Halkı Sel Felaketinde Kimleri Sorumlu Görüyor?

PlusMayak Araştırma Şirketi, Samsun’da Temmuz ayında gerçekleşen ve 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan sel felaketi sonrasında yaptığı kamuoyu araştırmasında halka sorumluların kim olduğunu sordu. Araştırma sonuçlarına göre, Samsun’da yaşanan sel felaketinde en büyük kusur Canik Belediyesi’nin. Felakette en az sorumlu olan ise hükümet…

yapi.com.tr
Samsun Halkı Sel Felaketinde Kimleri Sorumlu Görüyor?

Samsun’da yaşanan sel felaketinin ardından bölgeyi ziyaret eden PlusMayak yetkilileri, sel sonrası yürüttüğü araştırmada bölgede yaşayan 1100 kişiye, felakette TOKİ, Hükümet, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Canik Belediyesi’nin kusurlu olup olmadıklarını sordu. Samsun halkının 10’lu skalada değerlendirme yaptığı araştırmada, 6,3 puan ile Canik Belediyesi’nin en kusurlu kurum olarak görüldüğü tespit edildi. TOKİ ise 5,6 puan ile en kusurlu ikinci kurum olarak değerlendirildi. Araştırmada hükümet, 4,6 puan ile vatandaşlarca sel felaketinden en az sorumlu tutuldu.

İlkokul mezunları ‘Allah’ın takdiri’ derken, üniversite mezunları kurumları suçladı

Araştırma sonuçlarının en dikkati çeken yanı, eğitim durumu farklılaştığında vatandaşların değerlendirmelerinin büyük oranda değişmesi oldu. Eğitim düzeyi en düşük kesimlerde kurumları hatalı görenlerin oranı genel ortalamanın oldukça altında kaldı. İlkokul ve daha az eğitim almış kişilerde felaketin ‘Allah’ın takdiri’ olduğu görüşü oldukça yaygın oldu. Eğitim alma süresi arttıkça kurumların sorumluluklarını yerine getirmediğiyle ilgili görüş ağır bastı. Üniversite mezunları, sel felaketiyle ilgili olarak öncelikle belediyeleri suçlarken, TOKİ ve hükümetin de felaketin olmasında önemli payları olduğunu dile getirdi.

Erkekler, kurumları kadınlara göre daha fazla kusurlu buluyor

Araştırmada toplanan veriler cinsiyet bazında değerlendirildiğinde erkeklerin kurumları, kadınlara göre daha fazla kusurlu buldukları, cinsiyet bazında yapılan değerlendirmelerde ise hem kadınların hem de erkeklerin genel analizlere paralel düşündükleri görüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-halki-sel-felaketinde-kimleri-sorumlu-goruyor_101007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!