Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun'a Asit Yağacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), hazırladığı raporla Samsun Terme’ye inşa edilecek termik santral konusunda uyardı.

yapi.com.tr
Samsun'a Asit Yağacak

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, ithal kömürle çalışacak termik santralın 500 metre yakınında doğalgazla çalışan başka bir santral daha bulunduğuna dikkat çeken TMMOB, bölgede “asit yağmurları” görüleceği uyarısında bulundu. Santrallar nedeniyle Karadeniz kıyılarındaki deniz canlılarının üreme alanları yok olacak. Ekosistemde geri dönüşü olmayan bozulmalar ortaya çıkacak.

Raporda, “Ne tür önlem alınırsa alınsın kömür tozu başlı başına kirliliktir” vurgusu yapıldı. Termik santraldan açığa çıkacak baca gazı rüzgârsız ortamda 10 km. mesafeyi olumsuz etkileyecek. Rüzgâr ile birlikte ise gazlar çok daha uzak mesafelere taşınacak. Rapora göre santral sahası fundalıkçalılık alan, kül depolama sahaları ise orman ve fundalık-çalılık alan olarak tanımlanıyor. Raporda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, 7 termik santralın daha (Sinop Nükleer Santral Projesi hariç) yaklaşık 3 bin megavat kurulu güç talebi ile sırada beklediğine dikkat çekildi.

 Yavru balıkların beslenme bölgesi

Terme Ovası üzerinde OMV enerji santralı ve Ünye Çimento Fabrikası’nın kirletici etkileri tüm hızıyla devam ederken kurulması planlanan ithal kömürlü termik santralın bölge üzerinde toplam kirlilik yükünü arttıracağına işaret edilen raporda, yurtdışından ithal edilecek 2 milyon ton kömürün ve küllerinin taşınma sırasında çevre kirliliği yaratacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsuna-asit-yagacak_128049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!